Kapya Biber Yetiştiriciliği

Kapya biber ılık ve sıcak mevsim sebzesidir. Soğuklara karşı çok hassastır. Yetiştirme devrelerinde sıcaklık sıfırın altında 2-3 dereceye düştüğünde tamamen ölür.Bu nedenle yastıklarda yetiştirilen fidelerin açıktaki yerlerine dikimi ilkbaharda don tehlikesi tamamen kalktıktan ve toprak ile hava sıcaklık şartları uygun hal alınca yapılmalıdır.

Biber bitkisinde hava sıcaklığı 15 derecenin altına ve 32 derecenin üzerine çıktığında alınan verim düşmektedir. Biber tohumu iyi bir gelişme ve yüksek verim oldukça derin,geçirgen,su tutma kabiliyeti yerinde,besin ve organik maddece zengin bahçe toprağı denilen tınlı topraklardan en iyi sonuç alınmaktadır. Kapya biber yetiştiriciliği de Erken verim almak için yapılan yetiştirmeler de takviye edilmiş kumlu topraklar ve özellikle kumlu-tınlı topraklar üzerinde durulmalıdır.Buna karşın geç olmakla beraber bol ürün alınmak istenirse kumlu-killi topraklar tercih edilmelidir. Biberler pH 6.0-6.5 toprak reaksiyonunda en iyi neticeyi verir.

Kapya biber yetiştiriciliği tohum ekimi mart ayı ortalarında yapılmalıdır. 8-10 günde çimlenme görülür. Fideler 3-4 yaprak olduktan sonra tüplere şaşırtılabilir. Mayıs ayının ortalarında esas dikim yerlerine dikilir. Sıra arası mesafe, 60- 70 cm, sıra üzeri mesafe, 30-40 cm olmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın