Akdeniz Meyve Sineği Feromonu

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 43,66 TL

  • KDV Hariç: 37,00 TL

Seçenekler:

  

Akdeniz Meyve Sineği Feromonu

1 adet feromon içerir.

Erginleri 4-6 mm boyunda, genel rengi sarımsı kahverengidir. Baş sarı, gözleri büyük, yeşil, madeni pırıltılı, kenarları kırmızıdır. Kanatları geniş olup üzerinde siyah ve soluk kahverengimsi şeritler vardır.

Yumurtaları mekik şeklinde ve beyazdır. Larvası beyaz ve bacaksız, baş tarafı sivri, arka kısmı küt bir yapıdadır.

Yaşamı : Kışı toprakta pupa veya ağaç üzerinde kalan meyveler içinde larva olarak geçirir. İklim koşullarına göre ilkbahar sonu-yaz başında çıkan erginler beslendikten sonra meyvelerin vurma olgunluğuna (renk dönüşümünün görüldüğü olgunlaşma başlangıcı) gelmesinden itibaren yumurtalarını meyve kabuğu altına ovipozitörleri ile açtıkları deliğe bırakırlar.

Çıkan larvalar meyvenin etli kısmı ile beslenerek üç dönem geçirir ve olgun larvalar kendilerini toprağa atarak, toprağın 2-3 cm derinliğinde pupa olurlar. Larva gelişmesi, özellikle sıcaklığa bağlı olarak 9-18 gün sürer. Pupa süresi yazın 10-12 gündür.
Çıkan erginler 4-7 gün kadar beslendikten sonra çiftleşmeye hazır hale gelir. Dişilerin yumurta bırakması için hava sıcaklığının 16°C’nin üzerinde olması gerekir. Bir dişi ömrü boyunca yaklaşık 200-300 yumurta bırakabilir. Erginlerin ortalama ömrü, doğal koşullarda, 30-50 gündür.
Zarar Şekli : Birden fazla türde meyveye zarar verebilir. Ülkemizde tespit edilen en önemli konukçuları limon çeşitleri hariç turunçgiller, kayısı, ayva, şeftali, nektarin, incir, trabzon hurması, hünnap, nar ve avokadodur. Tercih ettiği konukçuların mevcut olmadığı hallerde, armut, hintinciri, hünnap, elma ve bunların yabani türlerinde yaşayışını devam ettirebilme gücüne sahiptir.
Akdeniz meyvesineği erginleri: turunçgil ve nar meyvelerinin vurma olgunluğuna geldiği dönemde yumurta bıraktıkları noktalarda sarımsı lekelere, olgun meyvelere yumurta bıraktıkları noktalarda ise kahverengimsi lekelere neden olurlar.
Esas zararı larvaları yapar. Konukçusu olduğu meyvelerin etli kısmında beslenen larvalar, meyvede yumuşama ve çöküntü meydana getirir. Bulaşık meyveler zamanından önce olgunlaşır ve dökülür.
Özellikle ihraç edilen turunçgil, nar ve diğer ürünlerdeki zararı ülke ekonomisi açısından çok önemlidir. Bu tür meyvelerin vuruklu veya bulaşık olması, ihracatı engellemekte ve ürünün yurtdışına çıkarılmasına izin verilmemektedir. Yıllık zarar oranı %80'lere varabilmektedir.
Not : Feromon erkek türü canlının dişi türünü bulmasını sağlayan salgıdır.
 

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Benzer Ürünler

Büyük Orman Bahçivanı Feromon Tuzağı

Büyük Orman Bahçivanı Feromon Tuzağı

296,18 TL KDV Hariç: 251,00 TL

Elma iç Kurdu Feromonu

Elma iç Kurdu Feromonu

41,30 TL KDV Hariç: 35,00 TL

Limon Çiçeği Güvesi Feromon Tuzağı

Limon Çiçeği Güvesi Feromon Tuzağı

141,60 TL KDV Hariç: 120,00 TL

Pamukta Tütün Tripsi Yapışkan Tuzağı

Pamukta Tütün Tripsi Yapışkan Tuzağı

89,68 TL KDV Hariç: 76,00 TL