Bakla Tohumu - 25 Adet

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 7,80 TL

  • KDV Hariç: 7,22 TL

Seçenekler:

  

EVDE, BALKONDA ve SAKSIDA BAKLA YETİŞTİRİCİLİĞİ

Evimizde sebze yetiştirmek artık çok kolay. Öncelikle saksımızı hazırlamak ile başlayabiliriz. Altı tabaklı saksımızı alırız daha sonra saksımızın içerisine (saksımızın büyüklüğüne göre) 2 ila 3 cm yüksekliğinde çakıl taşlarını doldururuz, çakıl taşının üzerinede sadece torf (çiçek toprağı) veya imkanımız varsa toprak ile torfu (çiçek toprağı)  karıştırırız ve saksımızın içerisine doldururuz. Hazırlamış olduğumuz saksımız artık  bakla tohumlarımızın ekimi için hazırdır.

Ekimden önce nemlendirdiğimiz  bakla tohumlarını hazır olan saksımızın toprağına tohum büyüklüğünün 2 – 3 katı derinliğinde ekiyoruz ve üzerlerini de en fazla 1 cm yüksekliğinde toprağımızla örtüyoruz. Son olarak toprağımızı gün içerisinden bir vakit seçip hergün seçtiğimiz vakitte fısfıs yardımı ile nemlendiriyoruz (aşırı nemlendirme yaptığımızda tohumlarımızın çürüyeceğini unutmamalıyız). Artık saksımızı gün ışığını görebilecek bir yere koyup evimizde sağlıklı  bakla yetiştirmenin tadını çıkarabiliriz.

BAHÇEDE BAKLA YETİŞTİRİCİLİĞİ

Bahçemizde  bakla tohumu yetiştirmek için öncelikle ekim yapacağımız toprağı hazırlamamız gerekiyor. İlk olarak yabancı otları tohum ekeceğimiz alandan temizleyerek başlıyoruz.Daha sonra toprağımızı çapalayarak havalandırıyoruz ki bu bitkimizin iyi gelişim göstermesi için oldukça önemlidir. Çapa yaptığımız toprağı 6 ila 7 gün bekletiyoruz ve böylece toprağımız  bakla tohumu ekimine hazır hale geliyor. Hazır olan toprağımıza aşağıdaki bilgilere göre ekim yapabiliriz.

Bakla tohumlarımızı ekmeden önce kısa bir süre suda bekletmemiz veya tohumlarımızı fısfıs yardımı ile nemlendirmemiz çimlenme hızlarını ve yüzdelerini arttıracaktır. Tohumlarımızı hazır olan toprağımıza ektikten sonra yapmamız gereken düzenli olarak nemlendirmemizdir. Artık bahçemizde sağlıklı sebze yetiştirmenin tadını çıkarabiliriz.

Ekim zamanımız         : Nisan - Mayıs

Ekim derinliğimiz       : 7 ila 8 cm

Sıra arası mesafemiz : 40 ila 70 cm

Sıra üzeri mesafemiz : 20 ila 50 cm

 

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Benzer Ürünler

Yerli Bakla Tohumu - 1 kg

Yerli Bakla Tohumu - 1 kg

62,90 TL KDV Hariç: 58,24 TL

Bakla Tohumu - 10 gr

Bakla Tohumu - 10 gr

7,90 TL KDV Hariç: 7,31 TL

Sevilla Bakla Tohumu - 1 kg

Sevilla Bakla Tohumu - 1 kg

68,90 TL KDV Hariç: 63,80 TL

Hobi Doğal Sakız Bakla Tohumu - 25 Adet

Hobi Doğal Sakız Bakla Tohumu - 25 Adet

7,80 TL KDV Hariç: 7,22 TL