Beyaz Sinek Yapışkan Tuzağı

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 94,40 TL

  • KDV Hariç: 80,00 TL
  

Beyaz Sinek Yapışkan Tuzağı
2 adet 20x25 cm ölçülerinde tuzak içerir.
Tanımı ve Yaşayışı: Beyaz sinek erginleri yaklaşık 1 mm boyunda olup genel görünüşü beyaz renktedir. Yumurtaları kısa bir sap ile yaprağın alt epidermisine tutturulur. Yumurtadan yeni çıkan larvalar şeffaf beyazımsı sarı renkte, oval yapılı ve hareketlidir. Larvalar, kısa bir süre sonra kendini yaprağa sabitleştirir ve hareketsiz duruma geçer. 3 larva dönemi bulunur. Larvanın renginin koyulaştığı (koyu sarı) ve şişkinleştiği son dönem pupa dönemi olarak kabul edilir. Erginleri 14°C’nin altında yumurta bırakır. 10°C’nin altında ise hayat faaliyetleri yavaşlar. Her dişi, ortalama 200–300 yumurta bırakır. Yılda ortalama 9–10 döl verebilir.
Zarar Şekli : Beyaz sinek, hem larva hem de ergin dönemlerinde bitki özsuyu ile beslenir. Bu şekilde bir beslenme sonucu bitki zayıflar. Beyaz Sinek populasyonun yoğun olduğu dönemlerde bitkilerdeki gelişme durabilir. Zararlı tarafından özsuyu emilen yerlerde yaprağın kendine özgü rengi kaybolur ve kuruma meydana gelir ve bunun sonucunda kalite kaybı meydana gelir. Hem erginleri hem de larvaları tatlı bir madde salgılayarak ballığa sebep olurlar. Bu salgı stomaları kapatarak bitkinin solunum ve fizyolojisini olumsuz etkiler, fotosentez düzeninin bozulmasına neden olur. Bu durumun uzun süreli olması bitki de ölümü getirir.
Beyaz sinek aynı zamanda bazı virüslere vektörlük yaparak hastalıkları bitkiden bitkiye taşıyarak dolaylı olarak da zarar verebilmektedir.
Zararlı Olduğu Bitkiler Beyaz sinek polifag bir zararlı olup, domates, patlıcan, hıyar, biber, kabak, kavun, fasulye, tütün, pamuk ve süs bitkileri, bamya, patates, marul ve lahana  ve meyve ağaçları beyaz sineğin zararlı olduğu bitkiler arasındadır.
Biyolojik  Mücadele: Seralar için,  fide dikimi ile birlikte ilk ergin uçuşunu belirlemek üzere dekara sarı yapışkan tuzak bitkinin 10-15 cm üzerinden asılır.
Tuzaklar kirlendikçe yenisi ile değiştirilir.
Not: İlaçlama yapıldıysa 10 dekara 1 tuzak, ilaçlama yapılmadıysa 1 dekara 1 tuzak uygundur. 


Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Benzer Ürünler

Küçük Yazıcı Böceği Feromon Tuzağı

Küçük Yazıcı Böceği Feromon Tuzağı

141,60 TL KDV Hariç: 120,00 TL

Bakla Zınnı Feromonu (Cezbedicisi)

Bakla Zınnı Feromonu (Cezbedicisi)

47,20 TL KDV Hariç: 40,00 TL

Değirmen Güvesi Feromon Tuzağı

Değirmen Güvesi Feromon Tuzağı

147,50 TL KDV Hariç: 125,00 TL

Badem Yazıcı Böceği Feromonu

Badem Yazıcı Böceği Feromonu

94,40 TL KDV Hariç: 80,00 TL