Ananas Kavunu Tohumu Özellikleri

 Ananas Kavunu Tohumu Özellikleri

Ananas Kavunu Tohumu Özellikleri

Ananas Kavunu Tohumu Özellikleri. Kavun tek yıllık bitkidir. Gövdesi tüylü, kolları sarıcı  ve yaprakları 5 lobludur. Kavun bitkisinin çiçek yapısı erkek, dişi veya erselik olabilmektedir. Erkek çiçekler ana kollar üzerinde bulunurken  dişi veya erselik çiçekler ise yan kollar üzerinde bulunmaktadır. Tozlanmada önemli rolü arılar üstlenmişlerdir. Ananas kavun tohumu derin, iyi havalanan, besin maddelerince zengin ve pH 6-7,5 olan toprak koşullarından hoşlanmaktadır.Ananas Kavunu Tohumu Özellikleri. Kavun, sıcak veya ılık bir iklim bitkisidir. Uzun yetişme süresi boyunca güneşli, sıcak ve kuru bir hava ile yeterli toprak nemi istemektedir. Bu nedenle diğer yazlık sebzelerde olduğu gibi ilkbaharda soğuk tehlikesi kalktıktan sonra toprak ısısının 15 derecenin üzerine çıktığı zaman kavun tohumu ekimi yapılmalıdır.

Nemli bölgelerde  hastalıklara yakalanma ihtimali yüksektir. Yetişme devresi içerisinde don tehlikesi olmamalıdır. Toprak hazırlığına  sonbahar mevsiminde ve ilk yağışlardan sonra başlanmalıdır.  İlk yağışlarda toprak tavda iken sürüm yapılabilmektedir. İkinci toprak işleme dönemi ise Şubat veya mart ayları olup toprak tavında kültivatör ile toprak işlenerek arazi ekim ve dikime hazır hale getirilmelidir.

Ekim veya dikimden önce tarlada otlanma görülürse tekrar kültivatör ile toprak işlemesi yapılabilir. 1000 metre kareye ekilecek  ananas kavun tohumu miktarı 600-800 gramdır. Ekim derinliği  4veya 5 cm olmalıdır. Bu karıkların kenarına tek taraflı olarak ve sıra üzeri 75 cm olacak şekilde ocaklara ekim yapılır. Her ocağa 4 veya 5 adet tohum bırakılmalıdır. Tohumların üzeri 5-6 cm toprakla örtülerek hafifçe bastırılmalıdır.Ananas Kavunu Tohumu Özellikleri. Kavun organik maddesi fazla toprakları sevmektedir. Tohum ekiminden önce çiftlik gübresi veya yeşil gübre verilmesi uygun olmaktadır. Dekara 3-4 ton çiftlik gübresi verilmelidir. Kavun yetiştiriciliğinde dekara 50 kg azotlu, 45 kg fosforlu ve 15 kg potaslı gübre verilmesi önerilirse de iyi sonuç verecek gübrelemenin toprak analizi yapıldıktan sonra belirlenmesi uygun olacaktır. Ekim yapıldıktan sonra can suyu verilmesi yeterlidir. Toprak nemli kalacak şekilde sulanmalıdır.

Meyve oluşum  döneminden sonra sulama çoğaltılmalıdır. Ananas kavun tohumu  sıcak ve ılıman iklim meyvesidir. Meyveler yuvarlağa yakın oval şekillidir. Meyveler ham dönemde yeşil olup olgunlaşmaya doğru üzeri çizgili sarı-turuncu renk alır. Olgunlaşan meyveler kendisi kopar. Meyve ağırlıkları ortalama 1,5 veya 2,5 kg. arasındadır. Yüksek verimlidir. Meyveler hoş kokulu ve suludur. Nakliyeye dayanıklıdır.

 TEKNİK DESTEK İÇİN : 0552 505 56 42

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara