Aromas Çilek Fidesi

 Aromas Çilek Fidesi

Aromas Çilek Fidesi

Aromas çilek fidesi meyveleri bol olan bir nötr gün çilek fidesi çeşididir. Ayrıca meyvelerinin hoş kokusuyla ayrı bir tat ve lezzeti vardır. Çilek bahçesi toprak durumuna göre 2 veya 3 yılda bir yenilenmektedir. 1000 m2’ye 4000 ile 6000 arası çilek fidesi gerekmektedir. Aromas çilek fidesi isteğe göre taze veya frigo (dondurulmuş) fide şeklinde gönderilmektedir.

 

 

Aromas çilek fidesi yetiştiriciliğinde en ideal toprak; pH 6,5-7 olan, su tutma kapasitesi düşük, kumlu tınlı hafif bünyeli topraklarda yetiştirilmektedir. Yetiştiricilik yapılacak toprak hastalıklar ve nematodlardan temiz kök yapısına sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra dekara 4-5 ton hayvan gübresi verildikten sonra toprak fumige yada solarize edilmektedir. Ayrıca toprak fumigasyonundan sonra dekara 50 kg 15:15:15 veya 50 kg potasyum sülfat, 10-15 kg hesabıyla saf azot ve triple süper fosfat ilave edilerek toprağa iyice karıştırılmaktadır. Son olarak masuralar 60-70 cm genişliğinde ve 25-30 cm yüksekliğinde olmaktadır ve büyük arazilerde karık pulluğu, küçük alanlarda ise elle yapılmaktadır.

1000 m2 alana 5000 Aromas çilek fidesinin dikimi yapılmaktadır. Bitkilerin köklerini nemli tutmaktadır, fakat asla ıslak bir ortamda bırakmamaktadır. Yapraklar su içinde tutulmamaktadır, bitkiler araziye ıslak çuvallarla kaplanarak sepetlerle götürülmektedir. Ayrıca fideler dikilirken kök boğazı kısmı (taç gövdesinin orta noktası) toprak yüzeyi ile aynı seviyede olmaktadır. Ayrıca fidelerin çok derin veya kökleri açıkta kalacak şekilde yüzlek dikilmeleri zararlı olmaktadır. Dikim için sökülen fidelerin uzun kökleri varsa dikimden önce 8–10 cm’den kesilmektedir.

 

Aromas çilek fidesi en uygun olgunlaşma zamanında toplanmaktadır. Tamamen kırmızı renk alan çilek olgunlaşmış demektir. Çilek fazla olgunlaştığı taktirde pazar değeri fazla olmamakta ve nakliyatı da zor olmaktadır. Genellikle çilekler sofralık olarak kullanılacaksa her iki günde bir toplamak gerekmektedir. Aromas çilek fidesinin en uygun toplama zamanı sabahın erken saatleridir. Toplanan çilekler taze kalması için hemen gölge bir yere taşınmaktadır.  Koparırken baş parmak ve işaret parmağı ile meyve sapı tutulmaktadır ve meyve çanak yapraklarının 1 cm kadar üstünden koparılmaktadır. Çilekler +2 ve +5 0 C’de 2–4 gün, 0 0  C’de 8 gün muhafaza edilebilmektedir. Taze tüketim için ticari anlamda muhafaza edilecekse ideal sıcaklık +0,6 ile +1,1 oC arasında olmaktadır.

TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara