Bölgelere Göre Yonca Tohumu Tercihi

 Bölgelere Göre Yonca Tohumu Tercihi

Bölgelere Göre Yonca Tohumu Tercihi

Bölgelere göre yonca tohumu tercihi. Yonca, çok yıllık, yeşil ve kuru ot olarak kullanılan, çiçek veren bir baklagil yem bitkisidir. Ot verimi yüksektir. Ayrıca bölgelere göre değişmekle beraber bir yılda 3-8 arası biçim alınabilmektedir. Yonca tohumu, yetiştirildiği toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerini olumlu yönde etkilemektedir.

Yonca bir mevsimde birçok kez biçilebilmektedir. Yoncanın bir mevsimdeki biçim sayısı Doğu Anadolu’da 2-3, İç Anadolu’da 4-5, Ege ve Marmara’da 7-8, Güney Anadolu’da 8-10 defadır. Yonca normal yağışlı yerlerde sulanmadan, kurak bölgelerde ise sulama yapılarak yetiştirilmektedir. En iyi yetiştiği topraklar tınlı, kumu çok olmayan, yeter derecede kireçli topraklardır. Yonca en iyi büyüme ve gelişmesini havası kurak ve sıcak olan fakat bol suyu bulunan yerlerde yapmaktadır. Taban suyu yüksek olan yerlerde iyi gelişim göstermemektedir. Toprak pH’ına karşı oldukça hassastır. Toprağın asitliği verimi düşürmektedir. Ayrıca toprak pH’ı 6.5’dan aşağı olmamaktadır. Bu nedenle asitli topraklarda kireçleme yapılmaktadır.

Yonca yetiştiriciliği - KozanBilgi.Net

 

Bölgelere göre yonca tohumu tercihi. Yonca yetiştiriciliğinde en önemli şey her bölgenin iklim koşullarına uygun yonca çeşidi tohumunun ekilmesidir. Genelde sıcak bölgelere uygun sahil yoncası ve yüksek rakımlı yayla ve karasal iklimin hakim olduğu bölgelere ayrı ayrı kış dayanımı ve sıcaklık dayanımı olan tohumlar ekilmesi tavsiye edilmektedir. Türkiye coğrafyasının ege, Akdeniz bölgesine sahil çeşidi, Marmara bölgesine daha farklı dormansi özelliği olan tohum İç Anadolu ve Doğu Anadolu’ya farklı yonca tohumu Güney Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgesi için farklı dormansi özelliği olan tohumlar önerilmektedir. Yoncada temel yanlışlık bir bölgeye ekilen tohumun Türkiye coğrafyasının tamamına ekiliyor olmasıdır. Bir bölgede netive verirken diğer bölgelerde verim almak imkansızlaşır. Her iklim kuşağı için doğru yonca tohumu çeşidinin ekilmesi gerekmektedir.

Bölgelere göre yonca tohumu tercihi. Genel olarak yonca tohumunun sonbaharda ekilmesi uygun olmaktadır. Böylece ilk ekim yılında daha fazla ürün alınmaktadır. Ancak Orta Anadolu ve kışı sert geçen bölgelerde ilkbahar ekimi yapılması tavsiye edilmektedir. Tohumlar 16-18 oC’de  yaklaşık 7 günde çimlenmektedir. İyi bir tohum yatağı, yabancı otlardan temizlenmiş yeterli rutubet oranına sahip, sert ve iyi tesviye edilmiş olmaktadır. Eğer tarlaya ilk kez yonca ekiliyorsa toprak analizi yaptırdıktan sonra tarlaya Rhizobium Bakterisi aşılanmaktadır.

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdi Ara