Çilek Fidesi Dikiminde Verimi Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır

 Çilek Fidesi Dikiminde Verimi Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır

Çilek Fidesi Dikiminde Verimi Artırmak İçin Yapılanlar

Çilek Fidesinde Verimi Artırmak. Üzümsü meyveler arasında en önemli yere sahiptir. Çilekte gün uzunluğu önemlidir çünkü: kısa günde çiçek gözleri uzun günde kol gelişimi olmaktadır. Soğuklamanın verim ve kalite üzerine olumlu etkisi bulunmaktadır. Soğuklama ihtiyacı 400 veya 500 saat olarak belirlenmiştir. Çilek fidesi -10 dereceye kadar soğuk koşullarda yetiştirilebilmektedir. Fakat daha soğuk bölgelerde bitki samanla, yaprakla örtülerek soğuklardan korunmalıdır.

Çilek yetiştiriciliğinde en ideal toprak; pH 6,5-7 olan, su tutma kapasitesi düşük ve kumlu tınlı hafif bünyeli topraklardır. Kirece hassastır çünkü: Kireci fazla olan topraklar çilek yetiştiriciliği için uygun değildir. Toprak kökenli mantarsal hastalıklara karşı duyarlıdır bu yüzden toprak nematod yönünden  ve hastalıklardan temiz olmalıdır. Çilek bitkilerinin verimli olması için soğuklama ihtiyacını tamamlanması gerekmektedir. Doğal olarak soğuklama ihtiyacını karşılamayan fideler soğuk depolarda 1 veya 2 hafta bekletilmelidir.

Çilek Fidesinde Verimi Artırmak. Çilek fidesi ekilen alanın güneş görmesi önemli etkendir. Güneş almayan fideler kavruk ve küçük, ayrıca yetişen çileğin kalitesi düşük olmaktadır .Evde çilek yetiştiriliyorsa bahçe ya da balkonların güneş gören alanlarına yerleştirilmelidir. Çilek ekimi yapılmadan önce toprağın azot açısından zengin gübrelerle desteklenmesi gerekmektedir çünkü : toprakta bulunan azot miktarı yüksek olması çilek verimini artırmaktadır. Dikimden sonra uygulaması yapılan amonyum sülfat içeren çiftlik gübresinin toprağa verilmesi verim ve kaliteyi arttırmaktadır.

Çilek Fidesinde Verimi Artırmak. Çilek yetiştiriciliğinde sulama önemli faktörler arasında gelmektedir. Dikimden sonra toprağa can suyu verilmelidir. Yaz dikiminde dikilen çilek fideleri 15 gün boyunca günde 3 kez sulanmalıdır. Bu dönemden sonra çileğin aşırı sulanmaması gerekir. Aşırı sulanan çileklerde mantar ya da sarılık gibi hastalıklar oluşabilir. Damlama sulama yöntemi çilek yetiştiriciliğinde kullanılan en ideal yöntemdir. Olgunlaşan çileklere politelin bir örtü kaplanması temiz kalmasını sağlamaktadır. Yabancı ot kontrolünün iyi yapılması gerekmektedir. Sulama suyunun tuz oranının yüksek olmaması gerekmektedir. Çilek fidesi çıkan kolların hemen temizlenmesi verimi ve kaliteyi artırmaktadır. Verimi artırmak için  seçilen çeşidin bulunduğu bölgeye uygun olması yüksek verimli ve hastalıklara dayanıklı olması, bitkisi kuvvetli gelişen ve kloroza dayanıklı olmalıdır.

 

TEKNİK DESTEK İÇİN : 0552 505 56 42

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara