Çin Lahanası Yetiştirme Şekli

 Çin Lahanası Yetiştirme Şekli

Çin Lahanası Yetiştirme Şekli

Çin Lahanası Yetiştirme Şekli. İklim koşullarına bağlı olarak sonbahar mevsimi yetiştiriciliği daha çok yaygındır. Sulanabilen alanlarda hububat hasadından sonra ikinci ürün olarak çin lahana tohumu yetiştiriciliği başarılı olarak yapılmaktadır. Lahana tohumu çimlenme süresi ılıman iklim bölgelerinde biraz daha erken gerçekleşirken iç kesimlerde ise daha çok ortalama 7-10 gün arasındadır.

Çin Lahanası Yetiştirme Şekli. Çin lahanasında kotiledon yapraklar aynı kalp şeklini andırmaktadır. Daha sonrasında ise Çin lahanası boyu eninden daha uzun 2 adet hafif kıvırcık şekilde yaprak oluşmaktadır. Yaprak renkleri dıştan içe doğru açılmaktadır. Dıştakiler genel olarak yeşil içte kalanlar ise açık sarı ve beyaz olmaktadır genelde. Çin lahanasının yaprak boyu 20 cm civarında en ise 15 cm boyutundadır. Çin lahana tohumu  serin iklim koşullarına uyum sağlar ve bu iklim koşullarında da çok iyi gelişim göstermektedir.

Çimlenme sıcaklığı 25 derece civarındadır. Baş oluşturmayan dağınık yapraklı rozet gövde ortalama 25 derece,  baş oluşturan ise 17 derece sıcaklıkta daha iyi bir gelişim göstermektedir. Gece gündüz arasındaki sıcaklık farkı ise baş oluşumunu olumlu etkilemektedir. Yüksek sıcaklıklar ise çin lahanasında yaprak büyüklüğünün azalmasına daralmasına ve baş oluşumunun gecikmesine neden olabilmektedir.Çin Lahanası Yetiştirme Şekli. Tohumdan tohuma yönteminde, Çin lahanası tohumları topraklı fide yetiştirme ortamlarına ekilir. Çimlenen çin lahana tohumu oluşan fideler %80 nemde 5-10 °C arasında değişen sıcaklıklarda 15 ile 40 gün süreyle vernalizasyona tabi tutulurlar. Özellikle düşük sıcaklıkta vernalize olmuş fideler esas yetiştirme yerlerine göre değişmektedir. 60-80 cm sıra arası ve 30-40 cm sıra üzeri olacak şekilde topraklı olarak dikilirler. Dikimde 15-30 gün sonra bitkiler generatif döneme geçer ve çiçeklenme başlar.

Ayrıca çiçeklenme ve tohumların olgunluk süresi 30-50 gün arasında değişmektedir. Bitkiler üzerinde olgunlaşan baklalar çatlamadan önce hasat edilir ve kurutulur. Kurutma işlemi yaklaşık bir hafta devam eder. Daha sonra baklaların içindeki tohumlar çıkarılır. Bu işlemler ilkbahar ve yaz dönemi başında çiçekleneme de yapılmaktadır. Ayrıca baklaların olgunlaşması için en uygun ekolojik koşullar da yapılmaktadır. Ticari anaçla tohum üretiminde genellikle bu yöntem kullanılmaktadır.

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara