Ekim Nöbetinin Faydaları

 Ekim Nöbetinin Faydaları

Ekim nöbetinin faydaları

(münavebe veya rotasyon) çoklu üretim sistemlerinin farklı bir uygulama sahasıdır.

Ekim nöbeti, aynı tarım alanı üzerinde farklı türlerden kültür bitkilerinin düzenli aralıklarla arka arkaya yetiştirilmesidir. (örneğin buğday hasadından sonra ayçiçeği, ayçiçeği hasadından sonra soya veya soya hasadından sonra şekerpancarı yetiştirilmesi gibi).

Ekim nöbetinin faydaları, ekim nöbeti toprağın yapısını korur. Tohum yatağı hazırlığı, ekim ve bakım için kullanılan aletler, toprağı değişik derinliklerde işlemekte ve farklı etkiler yapmaktadır. Kullanılan ağır aletler toprakta sıkışmaya neden olurken; parçalayarak işleyen aletler toprak strüktürünü bozar. Farklı bitkilerin ekim nöbetinde yer almasıyla, aynı aletin aynı derinlikte toprak işlemesinden kaynaklanacak problemler engellenir.

İlgili resim

Ekim nöbetinin faydaları, ekim nöbeti ile yabancı ot kontrolü sağlanır

Aynı bitkinin her yıl yetiştirilmesi ile yabancı ot problemi artar ve verim düşüklüğüne sebep olur. Devamlı buğday yetiştirilen bir tarlada bir süre sonra buğdaygiller yabancı ot yoğunluğunun nadas-buğday sistemine göre artığı görülmüştür. Ekim nöbetine ayçiçeği, şeker pancarı, pamuk, fasulye gibi çapa bitkileri girdiğinde, farklı zamanlarda yapılan çapalama ile değişik dönemlerde ot mücadelesi yapılır.

Ekim nöbeti hastalık ve zararlıların kontrolünü sağlar

Aynı bitkinin üst üste yetiştirmesi bitkiye has hastalığın şiddetini arttırır. Ekim nöbetinde farklı bitkilerin devreye girmesi ile zararlının zarar yapması önlenir. Hastalığın gelişmesine uygun olmayan bitkilerin yetiştirilmesi ile hastalık etkenleri gelişimini tamamlayamayacak, yapacakları zararlar azalır. Mercimek yetiştiriciliğinde “sitona” büyük bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Erginleri bitki köklerinin yakınlarına yumurtalarını bırakır ve zararlılar genç dönemlerinde bitkinin nodülleri ile beslenir. Kışı bitki artıklarında toprakta kolayca geçirebilen bu zararlı, ertesi yıl mercimekte çok büyük zarar yapmaktadır. Ayçiçeğinin de üst üste ekilmesi orobanj sorununu ortaya çıkarır.

ekim nöbeti ile ilgili görsel sonucu

Bitki Kök Salgılarının Zararlı Etkisi Önlenir

Her bitkinin kök bölgesinde salgıladığı maddeler farklı olup, bu salgılar devamlı aynı bitkinin aynı salgıları olursa, toprakta ki mikroorganizmalar bir yönde etkilenir. Ekim nöbeti sisteminde bu problem de ortadan kalkacaktır.

Her bitki topraktan eşit ölçülerde besin elementi kaldırmaz. Bazıları belirli besin maddelerinden fazla kaldırır, bazıları da çok az harcarlar. Aynı bitkinin üst üste yetiştirilmesi o madde bakımından toprağın fazla zayıflamasına yol açar.

Ekim Nöbetinin Faydaları

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara