Festival Çilek Fidesi Özellikleri

 Festival Çilek Fidesi Özellikleri

Festival Çilek Fidesi Özellikleri

Festival çilek fidesi özellikleri: kısa gün çeşididir. Konik şekle sahip olan meyvelerin içi açık kırmızı, dışı ise koyu ve parlak kırmızı renge sahiptir. Meyvelerin aroması Sweet Charlie kadar yüksek olmasa da Camarosa’dan daha yüksek aromaya sahiptir. Bu çeşidin meyve kalitesi ve verimi Camarosa’ya çok benzemektedir. İlk meyvelerde ki şekil bozukluğu Camarosa’dan çok düşüktür. Festival çilek fidesi Küllemeye hassas ve Antraknoz’a dayanıklı bir çeşittir ve Camarosa’dan daha erkenci bir çeşittir.

Festival çilek fidesi özellikleri. Yetiştiriciliğinde en ideal toprak; pH 6,5-7 olan, su tutma kapasitesi düşük, kumlu tınlı hafif bünyeli topraklarda yetiştirilmektedir. Yetiştiricilik yapılacak toprak hastalıklar ve nematod yönünden temiz kök yapısına sahip olmaktadır. Dekara 4-5 ton hayvan gübresi verilmektedir. Ayrıca toprak fumigasyonundan sonra dekara 50 kg 15:15:15 veya 50 kg potasyum sülfat, 10-15 kg hesabıyla saf azot ve triple süper fosfat ilave edilerek toprağa iyice karıştırılmaktadır. Masuralar 60-70 cm genişliğinde ve 25-30 cm yüksekliğinde olmaktadır. Büyük arazilerde karık pulluğu, küçük alanlarda ise elle yapılmaktadır.

Dekara (1000 m2 alan) 5000 Festival çilek fidesi dikimi yapılmaktadır. Bitkilerin köklerini nemli tutmalı, fakat asla ıslak bir ortamda bırakmamaktadır. Yapraklar su içinde tutulmamaktadır, bitkiler araziye ıslak çuvallarla kaplanmış sepetlerle götürülmektedir. Ayrıca fideler dikilirken kök boğazı kısmı toprak yüzeyi ile aynı seviyede olmalıdır. Fidelerin çok derin veya kökleri açıkta kalacak şekilde yüzlek dikilmeleri zararlıdır. Dikim için sökülen fidelerin uzun kökleri varsa dikimden önce 8–10 cm’den kesilmelidir.

Festival çilek fidesi özellikleri. Çilek aşırı suya karşı hassas bir bitkidir. Bu nedenle dengeli bir sulama yapılması gerekmektedir. Aşırı sulama sonucu mantarsal hastalıklar ve kloroz ortaya çıkar. Sulama yöntemleri; karık, yağmurlama ve damla sulamadır. Çilek meyve oluşumunda olgunlaşmaya kadar geçen dönemde suya karşı hassastır. Sulama, meyve iriliği ve kalitesi ile o yılki ürün ortalamasına etki eder.

Dikim zamanında fidelerin çabuk ve sağlıklı büyümesi için sulamaya dikkat etmek gerekir. Ayrıca çiçeklenme sırasında yağmur yağması arzu edilmez, yağış hem tozlanmayı engeller hem de meyve olgunlaşmaya başladıktan sonra yağarsa meyve yumuşar, leke yapar ve çürümeyi kolaylaştırır. Ayrıca yağmurlama sulama ve yağış ile toprağın sıçrayarak meyvelere zarar vermemesi için sıralar arasına ve bitkilerin altına değişik malç malzemesi serilebilmektedir. Bunun yanı sıra sulama dikim sistemlerine göre festival çilek fidesi değişik metodlarla yapılabilmektedir.

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara