Galia Kavun Tohumu Özellikleri

 Galia Kavun Tohumu Özellikleri

Galia Kavun Tohumu Özellikleri

Galia Kavun Tohumu Özellikleri. Kavun tek yıllık bitkidir. Gövdesi tüylü, kolları sarıcı  ve yaprakları 5 lobludur. Kavun bitkisinin çiçek yapısı erkek, dişi veya erselik olabilmektedir. Erkek çiçekler ana kollar üzerinde bulunurken  dişi veya erselik çiçekler ise yan kollar üzerinde bulunmaktadır. Tozlanmada önemli rolü arılar üstlenmişlerdir. Galia kavun tohumu derin, iyi havalanan, besin maddelerince zengin ve pH 6-7,5 olan toprak koşullarından hoşlanmaktadır.Galia Kavun Tohumu Özellikleri Detaylı Bilgi SitemizdeGalia Kavun Tohumu Özellikleri. Kavun, sıcak veya ılık bir iklim bitkisidir. Uzun yetişme süresi boyunca güneşli, sıcak veya kuru bir hava ile yeterli toprak nemi istemektedir. Bu nedenle diğer yazlık sebzelerde olduğu gibi ilkbaharda soğuk tehlikesi kalktıktan sonra toprak ısısının 15 derecenin üzerine çıktığı zaman galia kavun tohumu ekimi yapılmalıdır. Nemli bölgelerde  hastalıklara yakalanma ihtimali yüksektir. Yetişme devresi içerisinde don tehlikesi olmamalıdır.

Toprak hazırlığına  sonbahar mevsiminde ve ilk yağışlardan sonra başlanmalıdır. İlk yağışlarda toprak tavda iken sürüm yapılabilmektedir. İkinci toprak işleme dönemi ise Şubat veya mart ayları olup toprak tavında kültivatör ile toprak işlenerek arazi ekim ve dikime hazır hale getirilmelidir. Ekim veya dikimden önce tarlada otlanma görülürse tekrar kültivatör ile toprak işlemesi yapılabilir. 1000 metre kareye ekilecek tohum miktarı 600-800 gramdır. Ekim derinliği  4veya 5 cm olmalıdır. Bu karıkların kenarına tek taraflı olarak ve sıra üzeri 75 cm olacak şekilde ocaklara ekim yapılır. Her ocağa 4 veya 5 adet galia kavun tohumu bırakılmalıdır. Tohumların üzeri 5-6 cm toprakla örtülerek hafifçe bastırılmalıdır.Galia Kavun Tohumu Özellikleri. Kavun tohumu üzeri 5-6 cm toprakla örtülerek hafifçe bastırılmalıdır. Galia kavun tohumu açık tarla yetiştiriciliğine uygun, yüksek verimli türdür. Güçlü bitki ve tevek yapısı ile mükemmel kapama sağlamaktadır . Meyve iriliği 2 veya 3 kg arasındadır. Raf ömrü ve nakliyeye dayanım açısından diğer çeşitlerden üstündür.

Mükemmel meyve rengi, çıtırı ve al benisi ile tarlaya değer katan çeşitler arasındadır. Örtü altı alçak tünel ve açık tarla yetiştiriciliğine uygundur. Özellikle erkenci bir çeşittir. Albenisi , şeker oranı ve aroması çok yüksektir. Tüm meyvelerde çıtırını korur. Meyve şekli altılı kasalamaya ve ihracata uygundur. Ayrıca nakliyeye oldukça dayanıklıdır. Meyve şekli az oval kabuk rengi sarıdır. Galia kavun ağırlığı  2 veya 3 kilogram olmaktadır. Meyve eti rengi açık yeşil şeklindedir.

TEKNİK DESTEK İÇİN : 0552 505 56 42

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara