Lahana Yetiştiriciliğinde Hasat

 Lahana Yetiştiriciliğinde Hasat

Lahana Yetiştiriciliğinde Hasat

Lahana Yetiştiriciliğinde Hasat. İyi bir yetiştiricilik yapılmışsa genellikle bir defada yapılmaktadır. Ayrıca lahanaların hasadı çeşidin iriliği, erkenciliği, yetiştirme ve bakım şartları ile pazar şartları etkilemektedir. Ülkemizde yetiştirilen lahana tohumu çeşitleri yavaş ve kademeli olarak gelişmektedir ve dikimden 3-6 ay sonra hasada gelmektedirler.Lahana Yetiştiriciliğinde Hasat. Genellikle Eylül-Ekim aylarından itibaren başlanmaktadır. Lahana tohumu ekiminden 90-120 gün sonra hasada başlanmaktadır. Soğuk bölgelerde lahanaların hasadı Kasım sonuna kadar mutlaka yapılmaktadır. Ilık ve don tehlikesi bulunmayan bölgelerde bitkiler tarlada bırakılarak pazarın talep durumuna göre istenilen dönemde hasat edilerek pazarlanmaktadır.

Lahanaların hasadı elle yapılmaktadır. Hasat olgunluğuna gelmiş lahanalar toprak seviyesinden keskin bir bıçak veya satırla kesilerek hasat edilmektedir. Kesilen başların dış tarafındaki bozuk yapraklar temizlenmektedir.. Pazar durumuna göre dış yaprakları temizlenmiş lahanalar satışa sunulur yada bozuk yapraklan temizlenmiş lahanalar soğuk hava depolarında muhafaza edilerek kademeli olarak pazarlanmaktadırlar.Kaynarca lahanası' rekoltesiyle çiftçiyi sevindirdiLahana Yetiştiriciliğinde Hasat. Soğuk hava depolarında 4-6 ay saklanmaktadır.  Normal saklama sıcaklığı 1-2 °C olup depo nispi neminden %90-95 olması istenmektedir. Hasat edilen lahana başları renk ve şekil bakımından bir örnek ve sağlam olmaktadır. çatlak olmamalı, hastalık ve zararlı bulunmamalı ve değerlendirilecek yapraklar donmuş olmamaktadır. Lahanalar genellikle ağırlıklarına göre boylara ayrılmaktadır. 0.5-1.5 kg olanlar küçük boy, 1.5-3 kg olanlar orta boy. 3 kg’dan büyük olanlar büyük boy olarak gruplandırılır.

Endüstride kullanılan lahanalarda sınıflama yapılmamaktadır. Lahana hasadı, başlar istenen büyüklüğe geldikten sonra yapılmaktadır. Bu süre, dikimden ortalama 3-5 ay sonrasına tekabül etmektedir. Çeşide bağlı olarak 20-30 gün kadar tarlada bekletilen başlar, hasat olgunluğuna eriştiğinde toprak seviyesinden bıçakla kesilmektedir. Bozuk yaprakların temizlenmesinin ardından pazara sunulmaktadır.  Ayrıca dayanıklı lahana tohumu  yetiştirebilmek için bakım işlemlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara