Karnabahar Hangi Koşullarda Yetişir

 Karnabahar Hangi Koşullarda Yetişir

Karnabahar Hangi Koşullarda Yetişir

Karnabahar hangi koşullarda yetişir? Karnabaharlar kışlık sebze grubunda yer alan bir bitki türüdür. Karnabahar yetiştiriciliğinde sıcaklık çok önemlidir. Işık ve nem ise ikinci derecede önemlidir. Karnabaharlarda taç oluşması için gelişmenin belli bir devresinde düşük sıcaklıklara ihtiyaç vardır.

Karnabahar fideleri -10°C sıcaklığa kısa süreliğine dayanıklılık gösterebilmektedir. Ancak hasat dönemindeki karnabahar başları O °C’nin altındaki sıcaklıklardan etkilenebilmektedir. Taç oluşum dönemi için sıcaklık 15°C-20°C arasında olması uygundur. İklim ve yetiştirme koşulları taç kalitesini önemli oranda etkilemektedir. Taçlar çevre koşullarına ve çeşit özelliklerine bağlı olarak sıkılıklarını 2-3 hafta koruyabilmektedirler. Sıcaklığın O °C’nin altına düşmesi taç olgunlaşma döneminde istenmeyen bir durumdur. Bu durumda taç yüzeyi zedelenir, pazar değerinde düşme yaşanır.

 

Karnabahar hangi koşullarda yetişir? Fazla toprak seçiciliği olmayan bir sebzedir ve hemen hemen her toprakta yetişebilmektedir. Fakat ağır topraklarda ve yağışı bol olan yörelerde iyi drene işlemi gerekmektedir. Karnabaharlar organik maddece zengin topraklarda daha iyi gelişim göstermektedir.

Karnabahar hangi koşullarda yetişir? Karnabahar üretimi için toprak, dikim tarihinden çok daha önce hazırlanmış olması gerekmektedir. Sonbaharda toprak yanmış hayvan gübresiyle derin bir şekilde sürülmektedir. İlkbaharda ise normal sürüm yapılması uygundur. Sürüm yapıldıktan sonra diskaro çekilerek toprak kesekleri düzeltilmelidir ve toprak dikime hazır duruma getirilmektedir. Karnabahar fide ile yetiştirilen bir sebze türüdür. Bu nedenle ilk önce karnabahar tohumu ile fideler elde edilmelidir. Daha sonra bu fideler uygun koşullar sağlandığında tarlaya dikilebilirler. Karnabahar üretiminde taç yapraklar oluştuktan sonra sulamanın artırılması daha uygundur. Çiçeklenme dönemindeki aşırı sulama karnabahar bitkisini olumsuz şekilde etkiler.

Karnabahar hasadı tacın gövdeyle birleştiği yerden bıçakla kesilerek yapılmalıdır. Karnabaharların taçları çok çabuk zedelenmekte ve kararma yapmaktadır. Hasat sırasında tacı korumak amacıyla karnabahar etrafında 4-5 adet yaprak bırakılması uygundur. Bu yüzden karnabahar taçları kasalara tek sıra halinde zedelemeden yerleştirilmelidir. Karnabaharların taçları çok çabuk zedelenmektedir ve kararma yapmaktadır. Bu nedenle karnabahar taçları kasalara tek sıra halinde yerleştirilmelidir. Karnabahar soğuk hava depolarında 0.5-1°C ve %80 nispi nemde 6-8 hafta saklanabilmektedir.

 

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdi Ara