Karnabahar İklim Ve Toprak İsteği

 Karnabahar  İklim Ve Toprak İsteği
Karnabahar Da İklim Ve Toprak İsteği
Karnabahar Da İklim Ve Toprak İsteği

 İklim İsteği: Karnabahar iklim istekleri bakımından serin iklim sebzesi olan kışlık sebzeler arasında yer alır. Ancak karnabahar  tohumu yetiştiriciliğinde sıcaklığın önemi ışık ve neme göre daha fazladır. Karnabahar çeşitlerinin generatif faza geçmek için istedikleri düşük sıcak süreleri farklıdır. Hasat, vegetasyon dönemindeki sıcaklıklara bağlıdır. Sıcaklığın 20 °C’nin üzerine çıkması taçların kalitesini bozar. Taçların oluşması için optimum sıcaklığın 15-17 °C civarında olması istenir. 10-20 °C arasındaki sıcaklıklarda da taç oluşabilir. Karnabaharlar da taç oluştuktan sonra sıcaklık yükselirse bitkilerde vegetatif gelişme hızlanır. Bu durumda çiçek saplarının üzerindeki brakteler hızla büyür ve tacın lopları arasından yapraklar çıkar ve pazar değeri olmayan yapraklı taçlar oluşur.

KARNABAHAR TOPRAK HAZIRLIÄ??I ile ilgili görsel sonucu

Karnabahar Da İklim Ve Toprak İsteği

Karnabahar toprak açısından çok fazla seçici  değildir. Su tutma kapasitesi yüksek orta ağırlıkta olan tınlı toprakları sever.hafif, organik madde ve bitki besin maddelerince fakir olan topraklarda iyi sonuç vermez. Ağır topraklarda ve yağışı bol olan yörelerde drenajın çok iyi madde ve bitki besin maddelerince fakir olan topraklarda iyi sonuç vermez. Ağır topraklarda ve yağışı bol olan yörelerde drenajın çok iyi olması şarttır. Karnabaharlar organik maddece zengin toprakları severler ve yüksek toprak ve yağışı bol olan yörelerde drenajın çok iyi  olması şarttır. Karnabaharlar organik maddece zengin toprakları severler ve yüksek toprak asitliğine karşı hassastırlar. pH 6-7.5 arasında pH 6-7.5 arasında olmalıdır.

Gübreleme: Toprağın besin içeriğine bağlı olarak dekara 3-6 ton hayvan gübresi verilmeli. Azotun 1/3 ile Fosfor ve Potasyumun tamamı dikimden önce, geri kalan azot ise ikinci çapada verilmelidir. Mineral madde eksikliği de kaliteli karnabahar yetiştiriciliğini sınırlar. Özellikle Bor ve Molibden toprak analiz sonuçlarına bakılarak verilmelidir.

Hasat-Verim ve Depolama: Taçlar 15-20 cm çapa ulaştığında hasat edilir. Taçlar sıkı ve beyaz olmalı, hasat geciktirilmemeli, taçların renkleri bozulmamalıdır. Taçlar başı örten en az iki yaprakla birlikte kesilmelidir. Taçların ortama ağırlığı 600-700 g’dır. Erkenci çeşitlerde taçlar küçüktür. Bir dekar karnabahardan sıklığa bağlı olarak 2000 adet bitki hasat edilebilir. 0.5-1 0C ve % 80 nemde 6-8 hafta muhafaza edilebilir. Karnabahar muhafaza esnasında meyveler tarafından çıkarılan etilen gazına karşı fazla duyarlı değillerdir.

Karnabaharlar Fidelerin Yetiştirilmesi

 Esas yerlerine dikilmesi olmak üzere iki safhada yetiştirilirler. Tohumlar ılık ve soğuk yastıklara ekilir. Ekim zamanı bölgelere, çeşitlere ve hasat zamanına bağlı olarak değişiklik gösterir. Genel olarak tohum ekimi Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz aylarında yastıklara sıraya veya serpme olarak yapılır. İlimiz için uygun tohum ekim zamanı Mayıs ayı, fide dikim zamanı ise Haziran ayının son haftasıdır. En uygun ekim sistemi 10 cm sıra arası verilerek yapılan sıravari ekimdir. Tohumlar yastıklarda şartlara bağlı olarak 8-15 gün içerisinde çimlenirler. Çimlenme sonrası sıra üzerindeki bitkiler 3-5 cm aralıkla seyreltilir. Karnabaharda kaliteli ürünü etkileyen en önemli faktörlerden birisi de iyi yetiştirilmiş fidelerdir. Fide yetiştirme devresinde sıcaklığın aşırı yükselip azalması taçların kalitesiz olmasına sebep olur.

 

 

 

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdi Ara