Karnabahar Nerede ve Nasıl Yetiştirilir

 Karnabahar Nerede ve Nasıl Yetiştirilir

Karnabahar Nerede ve Nasıl Yetişir

Karnabahar bitkisi  dünyanın pek çok yerinde yetiştirilebilmektedir. Yetiştiriciliği,  Avrupa da yükseliş gösterirken Çin ve Hindistan gibi yerlerde de üretimi yapılabilmektedir.  Ülkemizde de karnabahar bitkisinin üretimi yapılmaktadır.  Ancak Anavatanı Akdeniz ülkeleridir. Karnabahar nerede ve nasıl yetişir. Ülkemizde genellikle Orta Karadeniz bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır.  Bafra ovası, Samsun Konya, Bursa, Mersin, Tokat, Adana, Amasya, Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale ve İzmir’de yetiştirilmektedir.

 

Karnabahar her çeşit toprakta yetiştirilebilmektedir. Ancak yüksek toprak asitliğine karşı hassas olup organik maddece zengin olan topraklarda iyi yetişmektedir. Karnabahar kışlık sebze grubunda yer alan bir bitkidir. Bitki için sıcaklık çok önemli bir faktördür. Bitkinin taç kısmını oluşturabilmesi için belirli bir dönem soğuğa ihtiyacı vardır. Karnabahar tohumu toprağın  dikimden çok daha önce hazır duruma getirilmiş  olması önem arz etmektedir. Karnabahar doğal olarak soğuk mevsim sebzesidir. Bazen 4 ° C’nin altındaki hava sıcaklıklarını bile sorunsuz bir şekilde tolere edebilmektedir. Buna rağmen, karnabaharın yetişmesi için ortalama olarak optimum hava sıcaklıkları 14-20 °C arasında değişmektedir.

Karnabahar nerede ve nasıl yetişir. Uygun sıcaklık ve nem koşulları sağlandığı zaman tohumlar fide yastıklarına ekilmektedir.  Fideler dikim için hazır olduklarında, fideleri dikmek için toprağa çukurlar açılmaktadır. Ekim zamanı bölgelere göre farklılık gösterebilmektedir. Karnabahar yetiştiriciliği ticari alanlarda genel olarak damla sulama sistemleri kullanılmaktadır. Aşırı sulama kök çürüklüğüne sebebiyet vermektedir. Hasat süresi, çeşit ve iklim koşullarına göre farklılık göstermektedir. Karnabahar  bitkisi çeşitli topraklarda yetişebilme olanağına sahiptir.

Karnabahar nerede ve nasıl yetişir. Dış ülkelerde senenin her mevsiminde  karnabahar yetiştirilmektedir. Ancak ülkemizde yaz sonu, sonbahar ve kış mevsimlerinde üretimi yapılmaktadır. Karnabaharlar, fidelerin yetiştirilmesi ve esas yerlerine dikilmesi olmak üzere iki safhada yetiştirilirler.

Tohumlar ılık ve soğuk yastıklara ekilir. Ekim zamanı bölgelere, çeşitlere ve hasat zamanına bağlı olarak değişiklik gösterir. Genel olarak tohum ekimi Nisan-Mayıs-HaziranTemmuz aylarında yastıklara sıraya veya serpme olarak yapılır. En uygun ekim sistemi 10 cm sıra arası verilerek yapılan sıravari ekimdir. Tohumlar yastıklarda şartlara bağlı olarak 8-15 gün içersinde çimlenirler.

 

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdi Ara