Karnabahar Tohumunda Çimlenme

 Karnabahar Tohumunda Çimlenme

Karnabahar Tohumunda Çimlenme 

Karnabahar Tohumunda Çimlenme: Şekil ve renk bakımından lahana tohumuna benzer ancak tohumları biraz daha küçüktürler. Oval veya yuvarlak 2-3 mm çapında, açık kahverengi veya koyu kırmızı kahverengi renktedir. 1 gramında tohum sayısı 250-400 adettir. Ayrıca tohumunda çimlenme gücü %90-95 dir. Karnabahar tohumu çimlenme güçlerini normal koşullarda 4-6 yıl muhafaza etmektedir.Karnabahar Tohumunda Çimlenme: Sıcaklığı 10-30 °C olup optimum çimleneme sıcaklığı 20-25 °C dir. Düşük toprak sıcaklığı ve fazla nem ile yüksek sıcaklıklarda yetersiz nem çimlenmeyi geciktirdiği gibi çimlenme oranını da azaltmaktadır. Normal koşullarda tohumlar 3-4 günde çimlenerek toprak yüzeyine çıkmaktadır. Karnabahar tohumu çimlenmesi ile toprak yüzeyinde görülen kotiledon yapraklar kalp şeklindedir. Her çeşit toprakta yetiştirilebilmektedir. Ağır topraklarda ve yağışı bol olan yörelerde drenajın çok iyi olması şarttır. Karnabaharlar organik maddece zengin toprakları severler ve yüksek toprak asitliğine karşı hassastırlar.

Toprak, dikim tarihinden çok önce hazırlanmış olmaktadır. Sonbaharda toprak derin sürülmektedir. İlkbaharda normal sürüm yapılmaktadır. Sürümden sonra diskaro ve tırmık çekilmeli masuralar hazırlanarak toprak dikime hazır duruma getirilmektedir.karnabahar yetiştiriciliği ile ilgili görsel sonucuKarnabahar Tohumunda Çimlenme. Dikimde genel olarak 7-8 yapraklı düzgün gövdeli, yaprakları sağlıklı fideler kullanılmaktadır. İyi yetiştirilmemiş cılız, sarı yapraklı fidelerden yetişen bitkilerin taçları küçük ve gevşek olmaktadır. Fideler genellikle tohum ekiminden 5-7 hafta sonra dikime uygun hale gelirler. Özellikle karnabaharda en uygun yetiştirme masuralar üzerinde yapılan yetiştirme şeklidir. Masura genişliği çeşitlere, tek ve iki sıralı dikime göre ayarlanır. Dikimde sıra arası ve sıra üzeri mesafeler 50x50cm olarak yapılmaktadır. Fideler yerlerinden dikkatlice sökülmeli ve bekletilmeden yerlerine dikilmektedir. Fideler çepin ile dikilmektedir. Kökleri topraklı olarak çepinle dikim daha uygun olmaktadır. Dikimde can suyu verilmektedir.

Birkaç gün sonra salma sulama yapılmaktadır. Karnabahar çapa ve suyu çok seven sebze olduğu için sulamaya gereken özen gösterilmektedir. Daha sonra  muntazam aralıklarla yağış durumuna göre sulama yapılmaktadır. Dikimden 1-3 hafta sonra birinci, bundan 1 ay sonra ikinci çapa, gerekirse üçüncü çapa yapılmaktadır. Karnabahar taçlarının güneş ışığı nedeniyle sararmaması için iç yapraklar kırılarak tacın üzerine örtülmeli ve tacı örtülü çeşitler üretilmelidir. Ayrıca temiz karnabahar tohumu  kullanımı verim açısından oldukça önemlidir.

TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 425 44 90

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara