Karnabahar Yetiştiriciliği

 Karnabahar Yetiştiriciliği

Karnabahar yetiştiriciliği

nde iklim önemli bir faktördür. Karnabahar iklim istekleri bakımından serin iklim sebzesi olan kışlık sebzeler arasında yer alır. Ancak karnabahar yetiştiriciliğinde sıcaklığın önemi ışık ve neme göre daha fazladır. Karnabahar tohumlarının gelişimi ve taçların oluşumu üzerinde ışığın etkileri bilinmemektedir. Bu nedenle karnabahar bitkisi nötr gün bitkisi olarak kabul edilir.

Karnabahar Yetiştiriciliği

 

Karnabahar yetiştiriciliği nde özellikle taç oluşumu devresinde topraktaki suyun fazla olmasını ister. Hem pazar olgunluğuna gelmiş taçlar hem de çiçeklenme dönemindeki  bitkiler fazla yağıştan hoşlanmaz. Rüzgarlı havalardan hoşlanmaz. Karnabahar çeşitlerinin generatif faza geçmek için istedikleri düşük sıcak süreleri farklıdır. Hasat, vegetasyon dönemindeki sıcaklıklara bağlıdır. Sıcaklığın 20 °C’nin üzerine çıkması taçların kalitesini bozar. Taçların oluşması için optimum sıcaklığın 15-17 °C civarında olması istenir. 10-20 °C arasındaki sıcaklıklarda da taç oluşabilir. Karnabaharlar da taç oluştuktan sonra sıcaklık yükselirse bitkilerde vegetatif gelişme hızlanır. Bu durumda çiçek saplarının üzerindeki brakteler hızla büyür ve tacın lopları arasından yapraklar çıkar ve pazar değeri olmayan yapraklı taçlar oluşur. Tohumdan fideye geçiş döneminde sıcaklığın yükselip azalması bitkilerde taçların kalitesinin bozulması yönünde etkili olur. Bu koşullarda yetiştirilen bitkilerin gelişmesi yavaşlar, yaprakları küçülür ve taçlar dağınık olarak gelişir.

Sonbahar ve kış dönemi dikimlerinde sıcaklığın 0 °C’nin altına düşmesi ile bitkilerde büyüme ucu zarar görür ve bitkiler sadece yaprak meydana getirir. Bunun yanında fideler birkaç yapraklı iken sıcaklık düşerse bitkilerin büyüme ucu kaybolur. Bu bitkilere kör bitki adı verilir. Kör bitkilerin yaprakları karbonhidrat depolanması nedeniyle normal yapraklardan daha kalın ve sert yapılı olur.  Hasat dönemine gelmiş bitkiler, fidelere göre düşük sıcaklıklara karşı daha duyarlıdır. Taçlar pazar olgunluğu dönemine geldiğinde sıcaklığın 0 °C’nin altına taç yüzeyinde havlı bir yapının oluşmasına neden olur. Düşük sıcaklığın devam etmesi halinde taçlarda morlaşma meydana gelir ve bu taçların pazar değerinin düşmesine neden olur.

Karnabahar  yetiştiriciliği nde bitki toprak istekleri bakımından seçici değildir. Su tutma kapasitesi yüksek, derin kumlu-tınlı topraklarda başarılı bir şekilde yetiştirilebilir. Ağır bünyeli topraklarda özellikle kış dönemi yetiştiriciliğinde yağışlar nedeniyle oluşan suyun iyi bir şekilde drene edilmesi gerekir. Kuraklığa hassas olduğu için hafif bünyeli topraklarda yetiştiricilik yapılmamalıdır.

 

 

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdi Ara