Karnabahar Yetiştiriciliğinde Verim

 Karnabahar Yetiştiriciliğinde Verim

Karnabahar Yetiştiriciliğinde Verim 

Karnabahar Yetiştiriciliğinde Verim. Taçların sayısına ve büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Erkenci çeşitlerde taçlar daha küçüktür. Bir dekardan 1800-2000 adet taç hasat edilmektedir. Taçların ortalama ağırlığı 600-700 gr ile 5000-6000gr arasında değişmektedir.  Ayrıca karnabaharda verim tacın büyüklüğünden çok kalitesi önemlidir.

Yuvarlak, sıkı, beyaz taçların pazar değeri daha yüksektir. Özellikle kalitesi iyi olmayan, hasattan sonra çok beklemiş karnabaharlarda pişme sırasında kötü bir koku oluşmaktadır. Karnabahar tohumu  her çeşit toprakta yetiştirilmektedir. Ağır topraklarda ve yağışı bol olan yörelerde drenajın çok iyi olması şarttır. Karnabaharlar organik maddece zengin toprakları severler ve yüksek toprak asitliğine karşı hassastırlar.Karnabaharda Verim Nasıl Arttırılır?İle Kesin ve eItkili Çözümü Sitemizde.Karnabahar Yetiştiriciliğinde Verim. Karnabahar tohumu  yetiştiriciliğinde toprak, dikim tarihinden çok önce hazırlanmış olmaktadır. Sonbaharda toprak derin sürülmektedir. İlkbaharda normal sürüm yapılmaktadır. Sürümden sonra diskaro ve tırmık çekilmeli masuralar hazırlanmaktadır. Daha sonra  toprak dikime hazır duruma getirilmektedir. Yetiştiricilikte en uygun gübreleme toprak analizine göre yapılacak gübrelemedir.

Öncelikli olarak karnabahar yetiştirilecek tarlanın toprak analizini yapılarak buna göre atılacak gübre çeşidi ve miktarı tespit edilmektedir. Gübreler çeşitlerine göre bitkiye verilme dönemlerinde farklılıklar arz etmektedir. Çiftlik gübresi, fosforlu gübrenin tamamı, potaslı ve azotlu gübrenin yarısı son toprak hazırlığında verilmektedir. Ayrıca potaslı gübrenin ikinci yarısı taçların teşekkülünden önce verilmektedir. Azotlu gübrenin 2. yarısı ise dikimden 20-25 gün sonra ve taç teşekkülünden önce olmak üzere iki partide verilmektedir.

Karnabahar Yetiştiriciliği ve Karnabaharın Faydaları - Yetiştirici RehberiKarnabahar Yetiştiriciliğinde Verim. Dikimde genel olarak 7-8 yapraklı düzgün gövdeli, yaprakları sağlıklı fideler kullanılmaktadır. İyi yetiştirilmemiş cılız, sarı yapraklı fidelerden yetişen bitkilerin taçları küçük ve gevşek olmaktadır. Fideler genellikle Karnabahar tohumu  ekiminden 5-7 hafta sonra dikime uygun hale gelmektedir.

Karnabaharda en uygun yetiştirme masuralar üzerinde yapılan yetiştirme şeklidir. Masura genişliği çeşitlere, tek ve iki sıralı dikime göre ayarlanmaktadır. Dikimde sıra arası ve sıra üzeri mesafeler 50x50cm olarak yapılmaktadır. Fideler yerlerinden dikkatlice  sökülmektedir. Daha sonra bekletilmeden yerlerine dikilmektedir. Fideler çepin ile dikilmektedir. Kökleri topraklı olarak çepinle dikim daha uygun olmaktadır. Dikimde can suyu verilmektedir. Birkaç gün sonra salma sulama yapılmaktadır. 

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 425 44 90

 

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara