Karpuzda Budama

 Karpuzda Budama

Karpuzda Budama

Karpuzda Budama. İşlem çiçeklenme başladıktan sonra 4-5 yaprağın oluşmasıyla yapılmalıdır. Budama çoğunlukla serada veya tünel yetiştiriciliğinde yapılmaktadır. Açık alan yetiştiriciliğinde budama hemen hemen hiç yapılmamaktadır. Karpuz tohumu yetiştiriciliği için hava ve toprak koşulları uygun olmalıdır. Sıcaklık isteği açısından sıcak ve ılık bir iklime gereksinim duymaktadır. Yetişme sırasında soğuk havalardan çabuk etkilenmektedir. Toprak isteği açısından derin ve su tutma kapasitesi yüksek olan arazilerde hava koşullarının da uygun olmasıyla birlikte yüksek verim elde edilmektedir.Karpuzda Budama. Gelişme dönemi düşünülerek karpuz tohumu ekiminden sonra sulanarak daha sonra çiçeklenme oluşması beklenir. Çiçeklenme işlemi gerçekleştikten sonra daha fazla su isteği olacağından dolayı burada sulama sistemi damlama şeklinde olması önerilir. Karpuz bakımında işlem tüplerdeki fidenin çıkışı ile başlıyor. Yabani otlar birinci ve ikinci sulamadan sonra iyice temizlenmelidir. Bitki kolları yaklaşık 3 4 cm kadar uzayabilir bu otları temizleme işlemi kollar uzadıktan sonra yapılmaz.

Karpuzun hava ve toprak özelliği uygun olması gerekmektedir. Havası şartları sıcak ve ılık bir iklime sahip olması gerekmektedir. Yetişmesi esnasında don oluşumuna karşı soğuktan çabuk etkilenmektedir. Toprak özelliği bakımından derin ve su kapasitesi yüksek olan arazilerde hava şartlarının da uyuşması ile yüksek verime ulaşabilmektedir. Budama işlemi çiçeklenme başladıktan sonra 4-5 yaprağın oluşması ile ikinci oluşan yaprağın 1 cm üzerinden kopartılması gerekmektedir.Karpuzda Budama.  Karpuz budama sonucunda daha çabuk gelişim göstermektedir. Karpuz fidelerinde ikinci veya üçüncü göz üzerinden tepe alma budaması yapılmaktadır. Kesilen bölge iki yana doğru ve sürgün oluşturacaktır. Dolayısıyla sürgünleri çıkararak meyve sayısı arttırılacaktır. Eğer meyve sayısı kök başına ortalama 3-6 adet meyve ise idealdir fakat meyve sayısı bunun altında ise sonra gelen kökteki ikinci yaprağa tekrar aynı işlem uygulanmalıdır.

İşlemleri dikkatli davranılarak fidenin ana dallarına zarar vermeden yapılmalıdır. Karpuz budamasına başlamadan önce fidede en az dört ya da beş sağlıklı yaprağın oluşması beklenmelidir. Daha sonra ise oluşmaya başlayan yaprakların hemen altından budama yapılması uygundur. Budama makaslar yardımıyla yapılmalıdır. Bu sayede kesilen noktadan iki sürgün çıkması sağlanmaktadır. Böylece bir fideden elde edilen karpuz miktarı yani alınan verim artmaktadır. Ayrıca dayanıklı karpuz tohumu  yetiştirilmesi verim açısından oldukça önemlidir.

TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara