Kavunun Hasadı Nasıl Olur

 Kavunun Hasadı Nasıl Olur

Kavunun Hasadı Nasıl Olur

Kavunun Hasadı Nasıl Olur.  Kavun, kabakgiller familyasından ve keskin hoş kokusu ile dikkat çeken bir meyve türüdür. Çeşitlerine göre farklı boyut ve şekillerde olan kavun, genellikle sarı renkte olmaktadır. Uzun ve oval şekildeki çekirdekleri ise tatlıdır. Anavatanı Orta Asya olan kavun meyvesi , tropikal iklimlerde yetişmeye elverişlidir.

Su tutma kapasitesi yüksek, drenajı iyi ve pH’sı 6-8 olan topraklar kavun yetiştiriciliği için oldukça uygundur. Kavun tohumu yetiştirilen alanlarda  hastalıklardan korunmak amacıyla münavebe yöntemi uygulanmaktadır.Türkiye'nin ilk kavun hasadı başladı - Güncel HaberlerKavunun Hasadı Nasıl Olur.  Kavun yetiştiriciliği için toprak hazırlığı sonbaharda ilk yapışlardan sonra toprak tavında iken yapılmaktadır. İkinci toprak işleme dönemi ise Şubat-Mart aylarında yapılarak toprak ekim ve dikime hazır hale getirilmektedir. Ekimden önce, sıra arası 2 m olacak şekilde karıklar çekilmektedir. Bu karıkların  kenarına tek taraflı olarak ve sıra üzeri 75 cm olacak şekilde ocaklara ekim yapılmaktadır.

Her ocağa 4-5 adet kavun tohumu bırakılmaktadır. 5-15 gün içerisinde çimlenen tohumlar çıkış yaptıktan sonra uygun olan iki bitki ocakta bırakılmaktadır. Daha sonra da bir bitki bırakılmaktadır. Kaliteli ve verimli kavun yetiştirebilmek için organik maddesi yüksek olan çiftlik gübresi kullanılmaktadır. Kimyasal gübre kullanılmadan mutlaka toprak analizi yaptırılmakta ve bir Ziraat Mühendisine danışılmaktadır.Kavunun Hasat Zamanının Belirlenmesi Kesin ve eItkili Çözümü Sitemizde.Kavunun Hasadı Nasıl Olur.  Kavun fideleri tarlaya getirildikten sonra güzelce bir can suyu verilmektedir. Böylece bitkiler uzun bir süre sulamaya ihtiyaç duymadan gelişmeye devam ederler. Toprak uygun tavında olduğu müddetçe kavun yetiştirilen arazilerde meyve oluşumuna kadar fazla sulamaya ihtiyaç yoktur. Toprağın nem durumuna dikkat edilmektedir.

Kavun fideleri tüplerden çıkış yaptıklarından itibaren bakım görmesi gerekmektedir. Fideler zaman zaman sulanmakta ve varsa yabancı otları temizlenmektedir. Fideler tarlaya alındıktan sonra yapılan birinci ve ikinci sulamaları takiben çapalama yapılmamaktadır ve yabancı otlar temizlenmemektedir. Bitki kolları gelişmesi halinde çapa işlemi artık yapılmamaktadır. Bitkide meydana gelen hastalık ve zararlılara karşı gerekli önlemler alınmaktadır.

Meyveler tam olgunlaşma evresindeyken hasat edilmektedir. Hasat işlemleri sabahın erken saatlerinde yapılmaktadır. Olgunluğa erişmiş olan kavunlar bıçakla kesilmektedir ya da elle kopartılmaktadır. Küçük yığınlar halinde olan kavunlar uzun süre güneşte bekletilmemektedir. Kavunlar biran önce pazara ya da depoya sevk edilmektedir. Depoya sevk edilen kavunlar ise uzun süre saklanıldıkları taktirde ara ara ters çevrilmektedir. Ayrıca dayanıklı kavun tohumu  çeşitleri hastalık ve zararlılardan korunmak için  oldukça önemlidir.

TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 425 44 90

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara