Kırkağaç Kavun Tohum Seçimi

 Kırkağaç Kavun Tohum Seçimi

Kırkağaç Kavun Tohum Seçimi

Kırkağaç Kavun Tohum Seçimi. Kavun tek yıllık bitkidir. Gövdesi tüylü, kolları sarıcı  ve yaprakları 5 lobludur. Kavun bitkisinin çiçek yapısı erkek, dişi veya erselik olabilmektedir. Erkek çiçekler ana kollar üzerinde bulunurken  dişi veya erselik çiçekler ise yan kollar üzerinde bulunmaktadır. Tozlanmada önemli rolü arılar üstlenmişlerdir. Kırk ağaç kavun tohumu derin, iyi havalanan, besin maddelerince zengin ve pH 6-7,5 olan toprak koşullarından hoşlanmaktadır. Kavun, sıcak veya ılık bir iklim bitkisidir. Uzun yetişme süresi boyunca güneşli, sıcak ve kuru bir hava ile yeterli toprak nemi istemektedir.Kırkağaç Kavun Tohum Seçimi. Toprak hazırlığına  sonbahar mevsiminde ve ilk yağışlardan sonra başlanmalıdır. İlk yağışlarda toprak tavda iken sürüm yapılabilmektedir. İkinci toprak işleme dönemi ise Şubat veya mart ayları olup toprak tavında kültivatör ile toprak işlenerek arazi ekim ve dikime hazır hale getirilmelidir.

Ekim veya dikimden önce tarlada otlanma görülürse tekrar kültivatör ile toprak işlemesi yapılabilir. 1000 metre kareye ekilecek kırk ağaç kavun tohumu miktarı 600 veya 800 gramdır. Ekim derinliği  4veya 5 cm olmalıdır. Bu karıkların kenarına tek taraflı olarak ve sıra üzeri 75 cm olacak şekilde ocaklara ekim yapılır. Her ocağa 4-5 adet tohum bırakılmalıdır. Tohumların üzeri 5-6 cm toprakla örtülerek hafifçe bastırılmalıdır.Kırkağaç Kavun Tohum Seçimi. Tohum seçiminde iklim, toprak, hastalıklara yakalanma veya hastalıklara dayanma özelliklerine dikkat edilmelidir. İyi bir tohum seçimi için sağlam, besin maddelerince zengin, embriyosu tam gelişmiş, yüksek çimlenme yeteneğinde ve hastalıklardan ari olmalıdır.  Tohum seçiminde toprak  istekleri bölgenin sıcaklık durumu göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.  Tohumlar %80 oranında çimlenmelidir.

Kırk ağaç kavun tohumu seçiminde önemli etkenlerden bir tanesi de tohum çimlenme oranının  başarı derecesi %80 veya %100 olmalıdır.  Kırkağaç Kavun tohumu  sıcak ve ılıman iklim meyvesidir.  Kavun, sıcak veya ılık bir iklim bitkisidir. Uzun yetişme süresi boyunca güneşli, sıcak ve kuru bir hava ile yeterli toprak nemi istemektedir. Bu nedenle diğer yazlık sebzelerde olduğu gibi ilkbaharda soğuk tehlikesi kalktıktan sonra toprak ısısının 15 derecenin üzerine çıktığı zaman tohum ekimi yapılmalıdır.
Nemli bölgelerde  hastalıklara yakalanma ihtimali yüksektir. Yetişme devresi içerisinde don tehlikesi olmamalıdır.

TEKNİK DESTEK İÇİN : 0552 505 56 42

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara