Korunga Tohumu Özellikleri

 Korunga Tohumu Özellikleri

Korunga Tohumu Özellikleri

Korunga Tohumu Özellikleri.  Baklagiller familyasına ait çok yıllık önemli bir türdür. Korunga yaklaşık 120 cm veya daha fazla boylanabilen bir bitkidir fakat fazla boylanma yatmaya neden olmaktadır. Korunga tohumlarının optimum çimlenme sıcaklığının 10 veya 20 derecedir. Daha yüksek veya daha düşük sıcaklıklar çimlenme oranını düşürmektedir. Korunga tohumu yoncaya göre daha büyüktür fakat  iyi hazırlanmamış olan topraklarda kolayca çimlenip gelişim gösterememektedir. Yonca verimi için korunganın meyve veya tohum olarak 1.25 cm derinliğe ekmek ve atılacak korunga tohumu  2.5 kg/da, meyvenin ise 5 kg/da az olmaması gerekmektedir.  Kurak ve soğuklara dayanıklıdır fakat fazla sıcaklarda ve nemli koşullarda hastalık veya zararlılardan daha çok etkilenmektedir. Bu yüzden ömrü çok kısa olmaktadır.

Korunga Tohumu Özellikleri.  Korunga bitkisi ana bir kazık kök ile birkaç kalın veya çok sayıda ince yan köklerden oluşan bir kök sistemine sahiptir. Ana kök toprağın yaklaşık 10 m derinliğine kadar inebilmektedir. Korunganın genç kazık kökleri üzerinde çok sayıda nodül bulunmaktadır. Korunga bitkisi taç kısmından çok sayıda sap vermektedir. Sap uzunluğu yaklaşık 100-120 cm kadardır. Sap kesiti yuvarlak yapıdadır. Sapların taban kısmında içi boştur, fakat yukarı kısımlarda içi doludur ve üzeri tüylüdür. Korunga saplarının ilk gelişmesi ve sonbahar büyümesi rozet şeklindedir. Olgunlaşma döneminde saplar çok çabuk sertleşir. Bileşik yaprak yapısındadır.

Korunga Tohumu Özellikleri.  Yaprakçıklar uzun yumurta şeklinde olup, 2 veya 3 cm uzunluğunda ve 0,5 veya 1 cm enindedir. Yaprakçıkların üst yüzeyleri çıplak ve düz, alt yüzeyleri ise tüylüdür. Yapraklar sapının gövdeye birleştiği yerde bulunan kulakçıklar ince zar yapısındadır. Kulakçıkların ucu sivri üçgen biçiminde olup başlangıçta yeşilimsi kırmızı renktedir. Bitki olgunlaşınca kahverengine dönmektedir.  Korunga meyvesi tek tohum içeren, kenarları horozibiği şeklinde dişli ve bakla şeklindedir. Baklanın boyu 5 veya 8 mm ve eni 4 veya 6 mm’dir. Meyvenin üzerinde ağ şeklinde belirgin damarlar görülür. Olgunlaşmış baklanın rengi  kahverengidir ve bakla olgunlaşınca açılmaz. Korunga tohumu böbrek şeklindedir. Tohum yaklaşık 2,5 mm boyunda, 2 veya 3 mm eninde ve 1,5 veya 2 mm kalınlığında olmaktadır. Tohum renkleri zeytin yeşilinden kahverengi ve siyaha kadar değişmektedir.

 

TEKNİK DESTEK İÇİN : 0552 505 56 42

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara