Malç Naylonu Çeşitleri

 Malç Naylonu Çeşitleri

Malç Naylonu Çeşitleri

Malç Naylonu Çeşitleri.  Yani toprak yüzeyinin ışık geçirmeyen bir materyalle örtülmesidir. Toprak sıcaklığını nispeten sabit tutar ve bitki köklerini aşırı ısınmadan korumaktadır. Soğuk alanlarda kullanılacak koyu renkli malç naylonu toprak sıcaklığını arttırmaktadır. Toprak sıcaklığının artması ile bitki kökleri daha iyi gelişim gösterir ve bu durum büyümeyi teşvik etmektedir. Malç naylonu olarak malç naylonu domates, malç naylonu karpuz ve çilek naylonu için siyah malç naylonu, şeffaf malç naylonu, beyaz malç naylonu, gri malç naylonu, kırmızı malç naylonu, sarı malç naylonu, kahverengi malç naylonu, mavi malç naylonu ve bunların çeşitli renk kombinasyonları kullanılmaktadır.

Malç Naylonu Çeşitleri. Malçlama ile topraktaki nem muhafaza edilmektedir. Malç naylonu yani sera örtüsü suyun buharlaşmasını %10-50 veya daha fazla azaltmaktadır. Aynı zamanda da malç naylonu sulama ihtiyacını da azaltmaktadır. Malç naylonların evaporasyonla su kayıplarını önlediği ve böylece bitkilerde büyümede bir artış olduğu belirlenmiştir. Bu büyüme bitkilerin daha büyük olması ve fazla terlemeyle birlikte su kullanımının artmasıyla meydana gelmektedir. Malçlama yabancı ot kontrolü üzerinde de etkilidir. Malç naylonları yabancı ot büyümesini önleyebilmekte ve böylece ışık, su ve besin elementi yönünden ürünle yabancı ot arasındaki rekabet azalmaktadır. Malç naylonları toprak sıcaklığını azaltabilmektedir veya artırabilirler. Şeffaf malç naylonu kısa dalga boylu güneş ışınlarının çoğunu toprak altına geçirmektedir. Absorbe ettiği bu ışınları toprakta ısı enerjisine dönüştürmektedir. Şeffaf malç naylonunun toprak sıcaklığını 8 derece veya daha fazla arttığı bilinmektedir.

Malç Naylonu Çeşitleri.  Siyah ve gri malç naylonunda ise belirlenen toprak sıcaklığındaki artış 2-3 derece kadar olmaktadır. Bunun nedeni, güneş ışınlarını geçirmemesi ve fazla ısı absorbe etmemesine bağlanabilmektedir. Nitekim, bugüne kadar yapılan bir çok malç naylonu denemesinde de bu veriler kanıtlanmıştır. Şeffaf malç seçimi yapıldığı zaman  Bitkinin toprakla temasını engellemektedir. Yüksek ışık geçirgenliği sayesinde toprağın ısınmasını sağlamaktadır. Siyah – Beyaz malç seçimi yapıldığı zaman. Bitkinin toprakla temasını ve ot oluşumunu engellenmiş olunmaktadır. Haşereleri uzak tutar .Beyazın ışığı yansıtmasından kaynaklı ekstra ışık ve verim artışı sağlar, zamanından önce bitki gelişimini engeller. Bitkinin plastik ile temas eden yüzeyinin Siyah renkli filme göre daha az ısınmasından kaynaklı yaprakların yanmasını engeller.

TEKNİK DESTEK İÇİN : 0552 505 56 42

 

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara