Pırasada Gübreleme Nasıl Yapılmaktadır

 Pırasada Gübreleme Nasıl Yapılmaktadır

Pırasada Gübreleme Nasıl Yapılmaktadır

Pırasada Gübreleme Nasıl Yapılmaktadır. Serin iklim sebzesi olan pırasa aşırı sıcaklar ve kuraklığı sevmemektedir. Bu durum da verim ve kalite düşüşü yaşanmaktadır. Optimum gelişme sıcaklığı 15 veya 20 derecedir. Pırasalar uzun gün bitkisidir. Pırasalar toprak istekleri açısından seçici değildir. Tınlı-killi topraklarda en başarılı sonucu vermektedirler. Organik besin maddelerine zengin topraklardaki yetiştiriciliği çok başarılı olmaktadır. Yetiştirmede en çok ihtiyaç duyulan ve verime en çok etkisi olan besin elementi azottur. Bitki daha az fosfor ve potasyum istemektedir.

Pırasada Gübreleme Nasıl Yapılmaktadır.  Azotlu gübreyi birkaç defada vermek verimi arttırmaktadır. Su tutma kapasitesi yüksek topraklarda yapılan yetiştiricilikte hem verim hem de kalite yükselmektedir. En uygun toprak pH 6.0-6.5 arasında olmalıdır.  Pırasa tohumu almak amacıyla üretildiğinde iki yıllık bir sebze olmaktadır. Birinci yılda bitki vejetatif olarak kalmaktadır. İkinci yılda çiçek tohum oluşturmaktadır. Pırasa tohumları ile üretilmektedir. İki farklı üretim şekli bulunmaktadır. Doğrudan tohum ekimi ile üretim : Pırasalar doğrudan tohum ekimi yoluyla üretilebilirse de üretimi çok büyük ölçüde önce tavalarda fidelerinin üretimi, daha sonra bu fidelerin esas yerlerine dikilmesi suretiyle yapılmaktadır. Ekimden 10 veya 15 gün sonra bitkiler toprak üstünde görülmektedirler. Çimlenme tamamlandıktan sonra sık olan yerlere sıra üzerinde 12 veya 15 cm’de bir bitki kalacak şekilde seyreltme yapılmaktadır. 1 dekar alanın direkt tohum ekimi suretiyle ekilmesi için 200 veya 300 gr tohum kullanılmaktadır.

Pırasada Gübreleme Nasıl Yapılmaktadır. Pırasa, humus yönünden zengin toprakları sevmektedir. Özellikle nitrojene ihtiyaç duymaktadır.  Ancak dikkatli olunması gerekmektedir.  Çünkü aşırı azot gübrelemesi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Pırasa, ayrışmış organik madde bakımından zengin toprakta gelişim gösteren bir sebzedir. Taze gübreyi desteklememektedir. Birçok yapraklı yeşillik gibi, yüksek nitrojen gereksinimi bulunmaktadır. Bununla birlikte, azotlu gübreleme fazla uygulanmamalıdır. Bu durum  mantar hastalığı olan pas oluşumunu teşvik edebilmektedir. Azot eksikliği varsa yapraklar soluklaşmaktadır. Büyümeden önceki sonbaharda, toprak iyi çürümüş kompostla zenginleştirilmelidir. Dikim sırasında organik bir azotlu gübre kullanılmaktadır. Toprağı işlerken bir kürek çatalı kullanarak kompostu m2 başına 5 kg olacak şekilde gömülmektedir. Gübre veya iyi ayrıştırılmış kompost tercih edilecektir. Ezilmiş boynuz, yüksek nitrojen içerikli veya  çok uzun etki süreli, pırasanın ihtiyaçlarına çok uygun organik bir gübredir.

thumbnail_pirasa

TEKNİK DESTEK İÇİN : 0552 425 44 90

 

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdi Ara