Salatalık Tohumunun Özellikleri

 Salatalık Tohumunun Özellikleri

Salatalık Tohumunun Özellikleri

Salatalık Tohumunun Özellikleri. Elips şeklindedir. Tohumun bir ucu sivri yapıdadır. Salatalık tohumu büyüklükleri çeşit ve yetiştirme koşullarına bağlı olarak farklılık göstermektedirler. Tohum rengi genellikle açık kremdir. Fakat beyaz, sarı, sütlü kahve renklerde de olabilmektedir. Bir gramda yaklaşık 30-60 adet tohum bulunmaktadır.Salatalık Kaç Günde Bir Sulanmaktadır. Kesin ve eItkili Çözümü Sitemizde.Salatalık Tohumunun Özellikleri. Çimlenme yetenekleri normal koşullarda 8 yıla kadar olabilmektedir. Salatalık tohumu çimlenebilmesi için uygun toprak sıcaklığı minimum 11°C olmalıdır. En yüksek çimlenme aralığı 11-18°C arasındadır. Çimlenme hızı sıcaklık artışına bağlıdır. Toprak sıcaklığı 10-12 C’den düşük ve 40 C’den yüksek olursa çimlenme oranında azalma yaşamaktadır. Salatalık bitkisi toprak seçimi konusunda oldukça seçicidir.

Aşırı nemli, soğuk, killi ve su düzeyi düşük olan topraklarda istenen verim alınamamaktadır. Çiçek oluşumu ağır yapılı topraklarda gecikme yaşar ve kök hastalıkların görülme riski artar. Hafif yapılı topraklarda etkili bir gübreleme yapıldığı zaman verimli bir üretim yapılmaktadır. Salatalığın yetişebilmesi için en uygun toprak pH aralığı 5.5-5.8 arasında olmaktadır. Ph değeri düşük olursa asidik topraklarda magnezyum eksikliği oluşabilmektedir. Tohum ekildikten sonra, her sabah düzenli olarak sulanması gerekmektedir. Su miktarı toprağın çürümesini engellemelidir. Bu yüzden ölçülü davranılması önerilir. Salatalık, ışığa da ihtiyaç duyan bir bitkidir. Çimlenme gerçekleştikten sonra büyüme devresinde güneş görmesi lazımdır.

Hıyar (salatalık) nasıl yetiştirilir? - uzmanlar.comSalatalık Tohumunun Özellikleri. Ekili  olan saksıyı gün içinde ortalama 8 saat güneş görebilecek bir yere koymaktadır. Salatalık bitkisi rüzgarı sevmemektedir bu sebeple şiddetli rüzgardan korumaktadır. Bunun için balkon köşeleri iyi bir mekan olmaktadır. Ilıman iklim meyvesidir ve soğuklara karşı oldukça hassastır. Sıcaklık sıfırın altına düştüğü zaman salatalık bitkisi hemen etkilemektedir.  Salatalık tohumu ekildikten sonra iyi çimlenme gösterebilmesi adına toprak ısısı 11-18 C arasında olması uygundur.

Özellikle hava sıcaklığı yükseldikçe olarak çimlenme hızı da artmaktadır. Sıcak ve kurak dönemlerde sulama yapılmalıdır. Sulama belirli periyotlarla yapılmaz ise hem gelişimi yavaşlamaktadır hem de meyvelerde acılaşma olmaktadır. Özellikle meyve verdikten sonra sulama işlemine dikkat edilmelidir. Fakat bu dönemlerde fazla sulama yapıldığı taktirde meyvelerin sararmasına sebep olmaktadır. En iyi verimi almak için özellikle ilkbahar aylarında soğuk tehlikesi geçer geçmez ekimi yapılmaktadır.

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara