Salatalık Yetiştiriciliği

 Salatalık Yetiştiriciliği

Salatalık Yetiştiriciliği

Salatalık Yetiştiriciliği. Kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasından yazlık bir sebzedir. Yaz ayları içerisinde açık alanda yetiştirmektedir. Kış aylarında ise sera yetiştiriciliği yapılmaktadır. Türkiye’de salatalık üretiminin %60-70’i açık alanda yapılmaktadır. Salatalığın anavatanı Hindistan’dır ve 5000 yıldır salatalık tohumu yetiştiriciliği yapıldığı bilinmektedir. Hatta Hindistan’dan Çin’e, Batı Asya’ya, Kuzey Afrika ve Güney Avrupa’ya yayılmaktadır.Örtüaltı Hıyar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?Salatalık Yetiştiriciliği. Salatalık tohumu çimlenebilmesi için uygun toprak sıcaklığı minimum 11°C olmaktadır. En yüksek çimlenme aralığı 11-18°C arasındadır. Çimlenme hızı sıcaklık artışına bağlıdır. Salatalık bitkisi  toprak seçimi konusunda oldukça seçicidir. Üstelik aşırı nemli, soğuk, killi ve su düzeyi düşük olan topraklarda istenen verim alınamamaktadır. Çiçek oluşumu ağır yapılı topraklarda gecikme yaşar ve kök hastalıkların görülme riski artmaktadır.

  • Hafif yapılı topraklarda etkili bir gübreleme yapıldığı zaman verimli bir üretim yapılmaktadır. En uygun toprak pH aralığı 5,5-5,8 arasında olmaktadır. Ph değeri düşük olursa asidik topraklarda magnezyum eksikliği oluşabilmektedir. Salatalık ılıman iklim sebzesi olduğu için soğuklara karşı oldukça hassastır. Ayrıca sıcaklık sıfırın altına düştüğü zaman hemen etkilenmekte ve zarar görmektedir.Salatalık Yetiştiriciliği. Köklerinin rahat gelişim sağlaması için toprağın iyice havalanmış olması gerekmektedir. Salatalık tohumu ekim-dikim yapılacak toprağın hazırlanması aşamasında toprak yapısı, uygulanacak sulama sistemi ve yetiştirme metotları gibi faktörler dikkate alınmaktadır. Hayvan gübresini dekara 3-6 ton vermek hem toprak verimliliğini artırmakta hem de toprağı organik maddece zenginleştirmektedir.

Toprak tam tavındayken sürülmektedir. Gerekiyorsa tarlanın önce sulanması ve daha sonra toprak tava gelince sürmektedir. Ardından keseklerin ufalanması sağlanarak ekime hazır hale getirmektedir.

Salatalıklar normal çeşit iriliğine gelince hasat edilmektedir ve hasat gecikmemelidir. Eğer hasat gecikirse salatalıklarda acılaşma meydana gelmektedir. Çeşidin erkencilik noktasında salatalık tohumu ekiminden itibaren ortalama 55-70 gün sonra hasada başlamak gerekmektedir. Salatalıkta ilk hasat, normal meyve boyuna göre irilik 1/3 oranında olmalı ya da en fazla 1/2 değerinde olmaktadır.

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara