Sebzeciliğin Tanımı

 Sebzeciliğin Tanımı

Sebzeciliğin tanımı, bazı kültür bitkileri ve bunların bağlı olduğu bilim dallarını birbirinden ayırmak ve tarifini yapmak oldukça kolaydır. Ancak bazen de bunların sınırları tüketim alışkanlıkları, bölgenin iklim özellikleri gibi bir çok unsura bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle kesin sınırlarını çizmek ve tam bir tanımını yapmak pek olası olamamaktadır. Sebze kavramı da gruplandırılması ve kesin tanımının yapılması zor olan tarım kollarından birisidir.

kis_sebzeleri_mkle

Sebzeciliğin tanımı

Dünyada 250 den fazla bitki türü sebze olarak isimlendirilmekte olup bu sayı her gün artma eğilimindedir. Bu bitkilerin çoğu Dünyanın değişik bölgelerinde sebze olarak isimlendirilirken başka bölgelerinde ya kültür bitkisi olarak isimlendirilmekte yada başka tarımsal aktiviteler içinde algılanmaktadır. Hatta Dünya’nın belli bir bölgesinde insanların ana beslenme kaynaklarından biri olan bir bitki, başka bölgelerde hiç tanınmayabilmektedir. Ancak buna rağmen 30-40 civarında bitki türü tüm Dünya’da sebze olarak bilinmekte ve kültürü yapılmaktadır.

Toplam sebze üretiminin sebze ~gruplarına göre analizi yapıldığında meyvesi yenen sebzeler grubu birinci sırada yer almaktadır. Kavun-karpuz ekiliş alanı en yüksek olup, bunu domates alanları izlemektedir. Örtü altı yetiştiriciliğinde ise toplam seraların %50,8’i domates, %18,2’si hıyar, %15,2’si biber, %8,8’i patlıcan, %6,3’ü kabak ve %0,7’si de diğer sebze türlerinin üretimine ayrılmıştır. Seralarda en önemli ürün domatestir. Alçak tünellerde en çok karpuz yetiştirilmektedir, bunu kabak, hıyar, domates, kavun ve patlıcan izlemektedir.

Şimdi bu karmaşıklığı birkaç örnekle açıklayalım

  1. Çok yıllık otsu bitkilerden kuşkonmaz, ravent, enginar gibi bitkiler sebze olarak isimlendirilirken genelde çok yıllık otsu bitkiler neden sebze olarak isimlendirilmez?
  2. Patatesin sadece bir endüstri bitkisi olarak algılanması çok doğru mudur?
  3. Çilek, ahududu ve böğürtlen gibi bitkiler bazı ülkelerde sebze olarak algılanırken neden ülkemizde sebze olarak algılanıyor?
  4. Acaba kavun ve karpuz sebze midir?
  5. Maydanoz, nane, rezene, kekik gibi bitkiler sebze midir, yoksa baharat bitkisi midir?
  6. Domates, patlıcan gibi bitkilerin kültür çeşitleri tek yıllık olmasına rağmen bunların gen merkezlerinde çok yıllık alanlarına da rastlamak mümkündür. Bu bağlamda bu bitkileri sebze olarak isimlendirmemiz yanlış mıdır?

Yukarıdaki sorulara cevap vermeden önce konuyu detaylı düşünmek, o ülkenin yeme alışkanlıklarından, o ülkede söz konusu bitkinin hangi amaçla ve hangi koşullarda yetiştirildiğine bakmak gerekir. Yani sebze her ülkenin kendi koşullarına göre, tanımlanması gereken bir kavramdır.

intfa

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara