Şeker Fasulye Yetiştiriciliği

 Şeker Fasulye Yetiştiriciliği

Kuru fasulye ülkemizin her bölgesinde yetiştirilen bir sıcak iklim bitkisidir.
Kuru fasulyenin tane tipleri Horoz, Dermason, Çalı, Şeker, Barbunya gibi çok çeşidi vardır. Bitkilerin büyüme ve gelişme şekillerine göre de basit olarak fasulyeler: Bodur, yarı sarılıcı ve sarılıcı olmak üzere tiplere ayrılır. İlkbahar geç ve sonbahar erken donlarından çok fazla zarar görür. Çimlenme ve gelişme için yüksek sıcaklık ister. Çimlenme zamanında yüksek ve çiçeklenme zamanında serin geçen ekolojik koşullar fasulye yetiştiriciliği için idealdir.

Şeker Fasulye Yetiştiriciliği Toprak Hazırlığı


Fasulye çıkış yaparken kotiledonları ile birlikte toprak yüzeyine çıkış yapıldığından toprak hazırlığının çok iyi yapılması gerekir. İyi hazırlanmamış, sert kesekli tohum yatağı ve toprak yüzeyinin kaymaklı
olması tohumun çıkışının zor olmasına neden olur. Fasulye tarımı yapılacak olan tarlanın sonbahardan pullukla derin (20 cm) sürülerek bitki
artıklarının gömülmesi ve karışması sağlanmalıdır. Kışı bu şekilde geçiren tarladaki kesekler ise donma çözülme ile dağılır. Bazı hastalık ve zararlıların etkisi de derin sürümle azalacaktır. İlkbahar toprak işlemesinde, tarlaya uygun zaman ve uygun aletlerle girmek önemlidir. Toprakta ekim öncesi fazla işlem yapmak hem toprak tavı ve hem de yapısı üzerinde olumsuz etki yapacağından bundan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Tavlı toprağa ve zamanında ekim yapmak iyi ve yüksek oranda çıkış sağlamak açısından önemlidir.

 İklim İsteği

Şeker Fasulye Yetiştiriciliği iklim isteği bakımından fasulye ılıman iklim bitkisi ve çevre şartlarından çok fazla etkilenir. Fasulyenin bitkisinin soğuğa toleransı hiç yoktur. Sıcaklık 0 °C düştüğü zaman bitkinin ise % 90 oranında ölme gerçekleşir. Fasulye bitkisi gelişme döneminde 20-25 °C arasında bir sıcaklık ister. Bodur fasulye çeşitleri gelişmeleri için minimum 12-13 °C , sırık çeşitler ise 14-15 °C üzerinde sıcaklık ister. Çimlenme için optimum toprak sıcaklığı 15 °C dir. Toprak sıcaklığı düşük ve toprakta nemi yüksek olursa, ekimi yapılan tohumlar su alır, fakat çimlenme için yeterli sıcaklık olmadığından bozulur.

 

 

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdi Ara