Serada Karnabahar Yetiştiriciliği

 Serada Karnabahar Yetiştiriciliği

Serada Karnabahar Yetiştiriciliği

Karnabahar lahanagiller familyasının bir bitkisidir. Ülkemizde iklim koşullarımızın uygun olmasına bağlı olarak oldukça fazladır. Karnabahar bitkisinin uç kısmında bulunan çiçek tablası tüketilmektedir. Serada karnabahar yetiştiriciliği. Karnabahar, çiçek ve çiçek tablası yenilen sebzeler grubundan iki yıllık bir kültür sebzesidir. İlk yıl yenilen çiçek tablası ve yaprakları oluşmaktadır. Sebze olarak değerlendirilen kısımlarına baş yada taç denilmektedir.

Serada karnabahar yetiştiriciliği. Karnabahar nemi çok fazla sevmektedir. Bu nedenle optimal toprak nemi büyüme dönemi boyunca % 70-85 aralığında olmalıdır. Toprağın fide döneminde kurumamasına önem verilmelidir. Karnabahar tohumu  yetiştiriciliğinde ideal sonuçlara ulaşabilmek için ekim zamanına dikkat etmek gerekir. Aynı şekilde toprak sıcaklığı ve hava sıcaklığı da ideal sonuçlar için önemlidir.  Çimlenme ve köklenme dönemlerin de sıcaklıklar 16 derece altına düşmemelidir. Çünkü bitki strese girerek olumsuz etkilerle karşılaşmak mümkündür.

Karnabahar hem fide olarak hem de tohum olarak ekilmektedir. Ancak fide haline getirilip dikilmesi tercih edilmektedir.  Ekim zamanı bölgelere göre farklılık göstermektedir. Fide elde etmek için haziran- temmuz aylarında ekim yapılarak, fide elde edilmektedir. Devamında fideler dikilmekte ve  bakım işlemlerine geçilmektedir. Dikimde can suyu verilmeli ve birkaç gün sonra salma sulama yapılmalıdır.

 

Serada karnabahar yetiştiriciliği. Sera ortamında en önemli faktör sıcaklık koşullarına uygun olmasıdır. Sıcaklığın fide yetiştirme döneminde  on gün veya daha uzun bir süre 8 derecenin altına düşmemesi  gerekmektedir. Aksi bir durum  zaman  pazarlanabilir bir baş oluşmadan bitki çiçeklenme aşamasına hızlı bir geçiş yapabilme durumu  söz konusu olabilir.

Fidelerin uzaması, küçük, gevşek ve hızla parçalanan başların oluşmasının nedeni; özellikle geceleri on gün veya daha uzun bir süre 20 derecenin üzerindeki bir sıcaklıktır. Sera içerisinde gece ve gündüz sıcaklık farkı 5-8 derece civarında olmalıdır. Sıcaklık soğuk günlerde 12 dereceden düşük,  güneşli günlerde ise 35 dereceden daha yüksek olmamalıdır. Karnabahar bitkisi suyu çok seven bir bitkidir. Bu nedenle düzenli aralıklarla sulama yapılması gerekmektedir. Bitkiler dikimden 1 – 3 hafta sonra çapalanmaktadır.  İlk çapadan 1 ay kadar sonra da 2. çapalama yapılmalıdır. Gerek görüldüğü takdir de  3. bir çapalama daha yapılmaktadır.

 

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdi Ara