Sırık fasulye ekimi nasıl yapılır?

 Sırık fasulye ekimi nasıl yapılır?

Sırık fasulye ekimi nasıl yapılır?

Sırık fasulye ekimi nasıl yapılır? Ülkemizde en fazla üretimi yapılan bitki çeşitlerinden birisi olan fasulyenin hem sahil, hem de iç kesimlerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Üretim genellikle açık tarla koşullarında sırık ve bodur türlerle yapılmaktadır. Fasulyeler toprak istekleri açısından seçici değildir. Fakat organik madde yönünden zengin, yumuşak, iyi havalanan, ve su tutma kapasitesi iyi olan topraklarda daha iyi sonuç verir. Ancak fazla asit bulunduran topraklardan hoşlanmamaktadır. Toprak reaksiyonunun pH 5.5-6.7 olduğu yerlerde en iyi ürün alınmaktadır Fasulye tohumu ılık iklim sever. Bu yüzden sıcaklık sıfırın altında 2-3 C ye indiğinde büyük zarar görmektedir. Sıcaklığın optimum 15.5-21 C olduğu yerlerde güzel bir gelişme göstermektedir. Fakat  15.5 C altındaki sıcaklıklarda gelişme gerilemektedir.

Sırık fasulye ekimi nasıl yapılır? Çiçeklenme devresinde ise sıcaklığın 18-20 C olması gerekmektedir. Çünkü serin hava çiçeklenme için uygun değildir. Fasulyenin meyve bağlama döneminde ise 18-25 C arasındaki sıcaklıklar iyi meyve tutumunu ve gelişmesini sağlar. Fakat çiçeklenme ve meyve bağlama evrelerinde yüksek sıcaklık büyük zararlara yol açmaktadır. Fasulye tohumları iki şekilde ekilmektedir. Bu yöntemlerden biri sıra diğeri ise ocak usulüdür. Sıra usulü yetiştirmede toprak belli büyüklükte genellikle dikdörtgen şeklinde bölümlere ayrılmaktadır. Bu bölümlerin üzerinde belli aralıklarla birçok çizgiler oluşturulmaktadır. Bu çizgiler üzerine de ekim yapılmaktadır. Bodur çeşitlerde sıra araları 40-50 cm, sıra üzeri 15-20 cm dir. Sırık çeşitlerde ise sıra arası 50-60 cm, sıra üzeri 20-30 cm bırakılarak çizgiye ekim yapılmaktadır. Ocak usulü ekimde ise bölümler üzerine açılan 2-3 cm. derinlikteki ocakların içine harç konup tohum atılabilmektedir.

Sırık fasulye ekimi nasıl yapılmaktadır? Mart sonu ve Nisan aylarında ekime başlanmaktadır. Fakat iklim şartlarına göre Mayıs ayının son haftasına kadar aşamalı olarak ekim yapılabilmektedir. Örtü altı taze fasulye yetiştiriciliğinde ilkbahar döneminde 1 Mart, Sonbahar döneminde 15 Temmuz-1 Ağustos tarihlerinde tohum ekimi yapılmaktadır. Geniş alanlarda bodur taze fasulye yetiştiriciliği yapılan yerlerde sıra usulü mibzerle ekim yapılmaktadır. Sıra arası 50-65 cm, sıra üzeri 10-25 cm ve 2-3 cm derinliğe tohum bırakılmaktadır. Dekara 5-7 kg tohum ekilmektedir. Ayrıca sırık taze fasulye yetiştiriciliğinde karışık ekimin yanında mısır sırık kullanılarak (Söğüt, fındık dalları ) yetiştiricilik yapılmaktadır. Sırık taze fasulye yetiştiriciliğinde ocağa 5-7 adet tohum gelecek şekilde ekim yapılmaktadır  ve ocaklar arası 1m mesafe bırakılmaktadır.

TEKNİK DESTEK İÇİN : 0552 505 56 42

Benzer yazılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdi Ara