Soğan Hasadı

 Soğan Hasadı

SOĞAN HASADI

Soğan Hasadı. Yapraklarda yeşillenme görüldüğü andan itibaren soğan tohumu uygun olduğu durumda maleik hidrazit uygulanabilir. Allirem (0,8-1 lt/dekar) ve Royal maleik hidrazit (0,9-1,2 lt/dekar) her bir dekar için 50 lt su ile karıştırılıp beraber uygulanır.

Uygulama için doğru zaman yeşil yaprakların %20 si öldüğü zaman ve soğan bulblarının kahverengi/sarı renkli, kuru kabuğa sahip olduğu zamandır. Tek ekin kullanılacağı zaman maleik hidrazit kullanır. Ve uygulamadan sonra tekrar büyümenin olmamasına dikkat edilmelir. Yeşil yapraklar soğanları kaldırmadan veya kaldırma esnasında toplanır. Soğanlar ya hemen kaldırılırlar ya da kuruması için tarlada birkaç gün bırakılırlar. Fakat havanın yağışsız ve güneşli olduğundan emin olunur.

Soğan Hasadı. Kademeli kurutma çok yüksek sıcaklıkta olmamalıdır. Ekilen soğan tohumu soğan kalitesinin zarar görmemesi için depolama esnasında oldukça fazla dikkat gerekmektedir. Her yıl hasat döneminde yaşanabilecek zorluklar vardır. Bunun için ekstra dikkat gerekir. Bu konuda genel tavsiye; kurutma işlemi çok yüksek sıcaklıkta yapılmamalıdır.

İdeal şartlar ve depolama koşulları 4 aşamadan oluşur:

1. Aşama : Kurutma aşaması; kademeli ısıtma Olgunlaşmış soğanlar depoya geldiği zaman dışarıdaki hava ile havalandırılmalıdır. Daha sonra ürün sıcaklığını 200C de kademeli olarak sağlamaya çalışılmalıdır. Neck rot riskinin olduğu durumlarda sıcaklık hemen 300C ye yükseltilmelidir, risk yaratan 22-250C aşaması hızla geçilmelidir.

Soğan Hasadı

2.Aşama : Sıcaklığın muhafaza edilmesi Bu aşamada tüm bulblar kurutulmalıdır. Havalandırma sistemi içerideki veya dışarıdaki hava ile sürekli çalışmalıdır. Bu aşama boyun parmaklar arasında sarılmayacak hale geldiği ve boyun açılmaya başladığı zaman durdurulabilir. Rutubet olmamalıdır.

3.Aşama : Kurutmadan sonra sıcaklığın düşürülmesi Sıcaklık 200C den her gün 0,50C düşürülmesi ile azaltılır. Eğer 300C sıcaklığa ulaşılmışsa 200Cye gelene kadar her gün 10C düşürülür. Dışarıdaki hava ile havalandırma sisteminde (daha az nem içerir) ürün sıcaklığından 30C aşağıda olmalıdır. Akşamüstü ve gece havalandırma içerideki hava ile yapılmalıdır. Havalandırma her 3 saatte 15 dakika veya her saat başı 5 dakika çalışır. Soğan tohumu sıcaklığı günlük hava sıcaklığının altına düşmemelidir. Ayrıca ürün sıcaklığı 5-60C nin altına düşmemelidir. Dışarıdaki sıcaklığın artması durumunda problem yaratır.

4.Aşama : Depolama periyodu; kurutma işlemi soğutmadan daha önemlidir Kurutma işleminden sonra havalandırma ilk 6 hafta günde 8-9 saat açık tutulmalıdır. Bu aşamadan sonra günlük 4 saat yeterlidir. Üründe problem yaratacak sıcaklık değişikliklerinde içerdeki hava ile havalandırma uygundur.

 

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdi Ara