Soğan İklim İstekleri

 Soğan İklim İstekleri

SOĞAN İKLİM İSTEKLERİ

Soğan iklim istekleri. iklim istekleri açısından seçici bir sebzedir. Yetiştiriciliğini en fazla etkileyen faktörler gün uzunluğu(ışıklanma süresi) ve sıcaklıktır. Baş soğan elde edebilmek için gün uzunluğu ve sıcaklığın uygun değerler arasında olması gerekir. Soğan tohumu bitkisi gelişme dönemlerine göre farklı gün uzunluğu ve sıcaklığa ihtiyaç duyar.  

Soğan iklim istekleri. Yazlık soğan tohumu çeşitleri ortalama olarak 13–15 saat gün uzunluğuna ihtiyaç duyarlar. Soğan tohumu erken gelişme döneminde serin bir havaya ihtiyaç duyarken, baş bağlama ve başın büyüme döneminde yüksek sıcaklığa ihtiyaç duymaktadır.  Erken gelişme döneminde ortalama sıcaklığın 13 ºC olması gerekir. Baş oluşturmaya başladığı dönemde ortalama sıcaklığın 21 ºC, başın büyümesi döneminde ise ortalama sıcaklığın 24–27 ºC olması idealdir.

Soğan iklim istekleri. Soğan bitkisi sıcaklığın -8 ile -10 ºC olduğu düşük sıcaklarda bile kolay kolay zarar görmezken, çimlenmeden sonra ki genç bitki döneminde aniden ortaya çıkan soğuklardan zarar görür. Soğuktan zarar gören bitkilerde gelişme durur, bitkinin yaprakları sararır. Eğer hava sıcaklığı yavaş yavaş azalırsa bitkilerin soğuktan zarar görme riski de o miktarda azalır.

Kişi ekimden önce toprak tava gelir gelmez yüzlek işler. Toprak kültivatör, tırmık ile iyice parçalar, sonra bastırır ve tohumu eker. Bunun yanında soğan tohumu ekimi sırasında 500 gr/da tohum kullanır. Pnömatik mibzerle ise 200 gr/da tohum kullanır. Ekim sırasında toprak sıcaklığı 10-12 ºC olur. Bitki sıra aralığı 20- 30 cm dir. Bitki 10 cm yüksekliğe geldiğinde sıra üzeri mesafeyi ayarlamak için elle seyreltme yapar. Sıra üzeri mesafe 2-3 cm, iri çeşitlerde 5 cm olur. Son olarak yabancı otlara karşı da ilaçlı mücadele yapar.

 

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdi Ara