Soğanın İklim İstekleri

 Soğanın İklim İstekleri

Soğanın iklim istekleri. Soğan tohumu gündüzleri sıcak ve kurak, geceleri serin bir kara iklimini sever. Işıklanma ve sıcaklık soğan gelişmesi için vazgeçilmeyecek iki önemli faktördür. Gün uzunluğu da soğan üretiminde önemli bir faktördür. Soğan gelişme dönemde 18-20 °C ler civarında sıcaklıklara ve ortalama bu dönemde 200-250 mm yağışa ihtiyaç duyar. Baş bağlama döneminde ise sıcaklığın 23—26 °C ler ideal baş bağlamasını sağlar. 

Soğanın İklim İstekleri

Soğanın iklim istekleri.  Soğan tohumu çimlenme sonrası genç dönemde ortaya çıkan ani soğuklardan zarar görür. -8°C’ ye kadar donmaz. Hatta soğuktan zarar gören bitkilerde gelişme durur, yapraklar sararır. Havaların soğuması uzun sürede olursa bitki soğuktan zarar görmez. Ayrıca soğan tam anlamı ile bir geçiş bölgesidir. Dolayısıyla en başarılı üretim denizden kara iklimine geçiş bölgelerinde olur. Özellikle ülkemizdeki üretim alanları da bunu açıkça ortaya koyar.

soğan tarlası ile ilgili görsel sonucu

Soğanın iklim istekleri. Soğan yetiştiriciliği üç şekilde yapılır:

1- Doğrudan tohum ekimi: Aynı vegetasyon periyodunda 5-6 aylık bir dönemde başlar elde eder.

2- Kıska (arpacık) ile yapılan yetiştiricilik: Bu çeşit yetiştiricilikte 1. yıl arpacıklar elde eder. Bununla birlikte 2. yıl bu arpacıklar ekilerek baş oluşturur.

3- Fideyle yapılan yetiştiricilik: Süresi tohum ekimiyle olan yöntemle aynıdır. Tohum aynı yıl baş elde eder. Ekonomik bakımdan en uygun yöntem doğrudan soğan tohumu ekimiyle olan yöntemdir. Üstelik makineli tarıma da uygunluk gösterir. Bundan böyle tarlada çok iyi toprak hazırlığı yapılması gerekir. Tarla sonbaharda 15-20 cm derinlikte işler. İşlemeden önce dekara 2-4 ton yanmış ahır gübresi atılır. Akdeniz bölgesi içi tohum ekim tarihi 15 Ağustos’tan 15 Ekim’e kadar olan dönemdir.

Kişi ekimden önce toprak tava gelir gelmez yüzlek işler. Toprak kültivatör, tırmık ile iyice parçalar, sonra bastırır ve tohumu eker. Bunun yanında ekim sırasında 500 gr/da tohum kullanır. Pnömatik mibzerle ise 200 gr/da tohum kullanır. Ekim sırasında toprak sıcaklığı 10-12 ºC olur. Bitki sıra aralığı 20- 30 cm dir. Bitki 10 cm yüksekliğe geldiğinde sıra üzeri mesafeyi ayarlamak için elle seyreltme yapar. Sıra üzeri mesafe 2-3 cm, iri çeşitlerde 5 cm olur. Son olarak yabancı otlara karşı da ilaçlı mücadele yapar.

 

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdi Ara