Soğanın Toprak İstekleri

 Soğanın Toprak İstekleri

Soğanın toprak istekleri

Soğanın Toprak İstekleri. organik maddece zengin, kaymak bağlamayan topraklarda çok iyi gelişmektedir. Killi-kumlu, kumlu-killi toprakları sever. Soğan tohumu asit karakterli topraklarda soğan iyi sonuç vermez. Kısmen hafif alkali toprakları tercih eder. 6.5-7.5 pH değerleri uygun değerlerdir. Erken dönemde pazar için yetiştirme yapılacaksa alüviyal karakterdeki topraklar tercih edilmelidir. Böyle toprakta yapılan yetiştirmeden elde edilen soğanlar erken hasat edilirler, ancak bu soğanların depolama süresi kısadır. Kış mevsimi için yetiştirilecek soğanların P ve K ca zengin, kil içeren topraklarda yetiştirilir. Topraktaki killi yapı muhafaza süresine önemli etki yapar. Ancak burada uygulanan gübreleme ve çeşit farkının da önemi vardır.

Soğanın Toprak İstekleri

 

Soğanın Toprak İstekleri. Soğan, yeterli seviyede besin maddesi içeren, hafif bünyeli toprakları sever. Kumlu-tınlı topraklar yanında, humusça zengin, killi-kumlu topraklarda da iyi ürün alınır. Ancak, soğan yüksek asitliliğe karşı hassastır. Soğan üretim alanlarında uygun toprak asitliliği pH 6-6.5 olmalıdır. Soğan yetiştiriciliğinde münavebe, toprak hazırlığı ve gübreleme önemli konulardır. Üst üste aynı tarlada kesinlikle soğan yetiştiriciliği yapmamak gerekir. Tarla, sonbaharda bir ya da iki defa orta derinlikte sürülüp tezekli olarak bırakılmalıdır. Çiftçi ekim mevsiminde, toprak tava geldiği zaman diskaro ve tırmık geçirip, kışın yağış ve donlarıyla dağılan tezekleri düzleyip dikim yapar. Bu toprak hazırlığı ilkbahar için uygundur. Ancak, iklimin elverişli olduğu yerlerde sonbahar soğan tohumu ekimi de yapmak mümkündür.

Soğanın Toprak İstekleri. Kısa gün soğan yetiştiriciliği toprak hazırlığı daha önce başlar. Soğan tohumu yetiştirilecek tarlaya, aynı yıl çiftlik gübresi verilmez. Çiftçi bir yıl önce uygulanmış çiftlik gübresini daha iyi sonuç almak için verir. Uygulanacak sentetik gübre miktarının belirlenmesi için en uygun yol üretim yapılacak tarlanın toprak analizlerinin yapılması sonucunda önerilen dozdur. Çiftçi önerilen azotun yarısı ile fosfor ve potasyumun tamamını ekim öncesi 8-10 cm derinliğe uygular. Kalan azot ise bitkide baş bağlama dönemi başladığında verilmelidir ki bu dönem bitkinin 8-9 yapraklı olduğu dönemdir. Azotlu gübre olarak sülfatlı olanlar tercih edilmelidir. Ancak, aşırı azotlu gübre uygulamalarından kaçınılmalıdır.

 

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdi Ara