Soğanlarda Muhafaza Şekilleri

 Soğanlarda Muhafaza Şekilleri

Soğanlarda Muhafaza Şekilleri değişik şekillerde yapılabilmektedir. Bunları basitten gelişmişine doğru şu şekilde sıralayabiliriz

Hevenkler halinde asarak muhafaza

Bu yöntem yazlık soğan çeşitle­rinin muhafazasında kullanılır. Bu yöntemde yaprakları tamamen kuruma­mış olan soğanlar, başlar dışarıya gelecek şekilde 8-10 kg’lık hevenkler halinde örülerek serin ve havadar bir ortama asılırlar. Muhafaza süresi 2-4   ay kadardır. Süre sonunda soğanlar % 40-60 arasında fire verirler.

Lodalar halinde muhafaza

Soğanlarda muhafaza şekilleri arasında en çok tercih edilen muzafaza türüdür. Bu yöntem daha çok Marmara ve Trakya bölgelerinde uygulanır. Soğanlar LODA adı verilen yığınlarda tarlada muhafaza edilirler. Basit ancak son derece ekonomik ve pratik bir yöntemdir. Tarlanın yüksek ve su basma riski olmayan yerine, yerden 20-30 cm yükseklikte adeta bir palet şeklinde ağaçtan ızgara oluşturulur. Üstüne   8-10 cm kalınlığında biçerdöver sapı serilir. Bunun üzerine de 2-3 sıra yüksekliğinde soğan serilir. Üstüne yine bir kat saman bir kat soğan şeklinde 160-180 cm yüksekliğe kadar devam eder.

Lodanın üzeri yanlar açık kalacak şekilde su geçirmeyen bir materyalle örtülür. Bu şekilde soğanların serin ve kuru olarak muhafazası sağla­nır. Bu yöntemde de soğanlar 6-8 ay, muhafaza edilirler. Ancak fire miktarı% 40-60 gibi değerlere ulaşır. Ekonomik ve pratik oluşu nedeniyle kullanılan bir yöntemdir.

Basit depolarda muhafaza Bu depolar son derece basit yapılar olup, depolarda sıcaklık ve nemin kontrolü yapılamaz. Havalandırmayı sağlaya­cak yeterli pencereyi taşıyan. nemden korunmuş her yapı bu amaçla kulla­nılır. Soğan . Süre sonunda kayıp miktarı % 30-40 arasında değişir.

Atmosfer kontrollü depolarda muhafaza

Bu depolarda muhafaza süresi 8-9 aya kadar çıkar. Kontrollü koşullarda yapılan muhafaza nede­ni ile (%70-75 oransal nem, + 1+2. °C ortam sıcaklığında) soğanlarda kalite kayıpları asgari seviyede olur. Ayrıca bu depolarda 8-9 aylık dönem sonundaki ağırlık kayıpları da % 4-5 civarında olmaktadır. Bu nedenle atmosfer kontrollü depolarda soğan depolanması daima tercih edilmelidir. Soğan tohumu hasadından sonra ortalama 6-8 ay depolanabilmektedir.

 

 

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdi Ara