Tohumdan Karnabahar Yetiştiriciliği

 Tohumdan Karnabahar Yetiştiriciliği

Tohumdan Karnabahar Yetiştiriciliği

Tohumdan karnabahar yetiştiriciliği için tohumlar ekim için hazırlanan yastıklara ekilmektedir. Tohum ekim zamanı bölgelere, tohum cinsine göre değişim göstermektedir. Genellikle tohum ekimi ilkbahar ve yaz aylarında yastıklara sıraya veya serpme olarak yapılabilmektedir.

Tohumdan karnabahar yetiştiriciliği için en uygun ekim yöntemi 10 cm sıra arası bırakılarak yapılan sıra üzeri ekimdir. Karnabahar tohumu tahmini çimlenme süresi 8-15 gün arasındadır. Tohumlar çimlendikten sonra sıra üzerindeki fideler 3-5 cm arayla seyreltilmelidir. Karnabahar suyu çok seven sebzedir bunun için sulamaya gereken özen gösterilmelidir ve muntazam aralıklarla yağış durumuna göre sulama yapılmalıdır.

 

Tohumdan karnabahar yetiştiriciliği için tarla dikimden önce 1-2 kez sürülmektedir. Daha sonra dikim için hazır hale getirilmektedir. Karnabahar üretiminden iyi bir verim elde etmek için dikim işleminden iki üç ay önce 3-6 ton hayvan gübresi atılmaktadır. İhtiyaca göre dikimden önce toprağa, dekara 17 kg azot,  5 kg P, 17 kg K atılabilmektedir. Karnabahar toprak açısından çok fazla seçici olmamaktadır. Su tutma kapasitesi yüksek orta ağırlıkta olan tınlı toprakları sevmektedir. Ayrıca hafif, organik madde ve bitki besin maddelerince fakir olan topraklarda iyi sonuç vermez. Ağır topraklarda ve yağışı bol olan yörelerde drenajın çok iyi olması gerekmektedir.

Fideler tohum ekiminden ortalama 5-7 hafta sonra dikime uygun hale gelirler. Yastıkta olan fideler dikim olgunluğuna geldikten sonra uzun süre bekletilirse büyümede duraklamalar meydana gelir. Fide dikiminde düzgün gövdeli, yaprakları sağlıklı fideler kullanılması uygun olur. Cılız, sarı yapraklı fidelerden yetişen bitkilerin taçları küçük ve gevşek olmaktadır ve buda pazar kalitesini düşürür. Karnabahar çeşidine göre aralık bırakılarak dikim yapılması önerilmektedir. Karnabahar üretiminde taç yapraklar oluştuktan sonra sulamanın artırılması daha uygundur. Çiçeklenme dönemindeki aşırı sulama karnabahar bitkisini olumsuz şekilde etkiler.

Karnabaharlar ortalama 70-100 gün arasında hasada gelmektedir ve verimi dekara 1.5-3 ton arasında değişiklik göstermektedir. Hasat tacın gövdeyle birleştiği yerden bıçakla kesilerek yapılmaktadır. Hasat sırasında tacı korumak amacıyla 4-5 adet yaprak bırakılmaktadır. Karnabaharların taçları çok çabuk zedelenmektedir ve kararma yapmaktadır. Bu nedenle karnabahar taçları kasalara tek sıra halinde yerleştirilmelidir. Karnabahar soğuk hava depolarında 0.5-1°C ve %80 nispi nemde 6-8 hafta saklanabilmektedir.

 

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdi Ara