Yonca Tohum Ekimi Nasıl Yapılmaktadır

 Yonca Tohum Ekimi Nasıl Yapılmaktadır

Yonca Tohum Ekimi Nasıl Yapılmaktadır

EKİM YÖNTEMLERİ

Yonca Tohum Ekimi Nasıl Yapılmaktadır. Ekim alanı ve üretici sayı bakımından ilk sırada yer alan yoncanın yem değeri de yüksektir. Yonca çok yıllık bir bitkidir ve yeşil ve kuru ot olarak kullanılabilmektedir. Ot verimi yüksektir  bir yılda 3 biçim ile  8 biçim alınabilmektedir. Yonca tohumu yetiştirildiği toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerini olumlu yönde etkilemektedir. Bitkinin adaptasyon yeteneği yüksektir fakat en uygun gelişme ortamı  sıcak ve kurak alanlarda olmaktadır.  Yıllık yağış miktarı  350-450 mm olan yerlerde sulamadan yetiştiriciliği yapılabilmektedir.

Yonca Tohum Ekimi Nasıl Yapılmaktadır. Toprak ph derecesi 6.5 den az ise ekimden 6 ila 7 ay önce kireç verilerek ph yükseltilmelidir. Yonca tohumu çok küçük oldukları için ekimin yapılacağı toprak yüzeyi ufalanmalıdır. Çünkü: Ağır topraklarda ufalanan toprak yüzeyinin kaymak tabaka bağlayabilmektedir. Ekim yapılacak tarlaya en fazla dekara 2kg  yanmış çiftlik gübresi uygulaması yapılması gerekir. Yonca bitkisinde  2 tip gübreleme yapılmalıdır .Toprak işlemesi sırasında  dekara 13 veya 14 kg  fosfor, ekim sırasında dekara 2 veya 3 kg  azot ve  dekara 15 ile 20 kg  potasyum, sonbahar döneminde ise  dekara 13 veya 15 kg  fosfor verilmelidir. Yabancı otların gelişimini önlemek için  ilkbahar ayında yüzeysel toprak işleme yapılmalıdır. Birden fazla hasat edilebilen bir bitki olan yoncanın su ihtiyacı diğer kültür bitkilerine göre  daha yüksektir. Biçimden 7 ila 10 gün önce ve biçildikten bir hafta sonra olmak üzere her biçimde  2 sulama yapılmalıdır.

 

Yonca tohumu ekimi yapılırken . İleride yapılacak sulamalarda başarı sağlamak için tarla tesviyesi yapılmaktadır. Toprağın besin maddece uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda yoncanın kalitesi ,  verimi ve ömrünün olumsuz etkilenmemesi için tarla parsellerinin düzgün olması gerekmektedir. Yabancı otlardan ancak  temizlenmelidir ve yonca tohumu yatağının merdane  ile  bastırılması gerekmektedir. İyi bir tohum yatağının özellikleri şu şekilde olmalıdır:

Toprak yüzeyinin ufalanması, tohum yatağının bastırılması, tarla toprak yapısında yeterli düzeyde nem, organik madde ve besin maddeleri bulunması gerekmektedir. Taban suyu seviyesinin düşük olması gerekir. Yoncada kök gelişmesi taban suyuna bağlı olarak durmakta veya kök hastalıklarını ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

 

TEKNİK DESTEK İÇİN:0552 505 56 42

Benzer yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdi Ara