Yonca Tohumu Çeşitleri ve Özellikleri

 Yonca Tohumu Çeşitleri ve Özellikleri

Yonca Tohumu Çeşitleri ve Özellikleri

Yonca tohumu çeşitleri ve özellikleri. İyi bir yonca tohumu seçimi, üreticinin verebileceği en önemli kararlardan biridir. Bu seçimde yonca tohumu fiyatları da değerlendirilebilmektedir. Ancak tek kriter bu olursa, alırken ucuza alır ama üretimde zarar edersiniz.

Yonca tohumu seçerken bitkinin genel performansını göz önünde bulundurulmaktadır. Bu aşamada dormansi seviyesi önemlidir. Dormansi kavramını dinlenme veya uyku hali olarak tanımlayabilmekteyiz. Ayrıca dormansi değeri arttıkça bitkinin kışa dayanım özelliği artmaktadır. Dormansi değeri 1-3 arası çeşitlerin -15 C dereceye, 4-6 arası çeşitlerin -8 C dereceye kadar dayanmaktadır. Bunun yanı sıra 6-8 arası çeşitler ise sadece -3 dereceye kadar dayanabildikleri için ılıman bölgelerde tercih edilmektedir.

Yonca tohumu çeşitleri ve özellikleri. Dormansi değeri düştükçe çeşitlerin biçimden sonra yeniden sürme güçleri de azalmaktadır. Bu yüzden düşük dormansi değerine sahip ve soğuklara dayanıklı yonca tohumu çeşitleri yılda 3-4 kez biçebilmektedir. Ayrıca yüksek dormansi değerine sahip çeşitlerden, ılıman bölgelerde bir yılda 8-10 biçim alınabilmektedir. Yoncada dormansi değeri arttıkça, biçim sayısına da bağlı olarak, ekonomik ömür de kısalmaktadır.

Dormansi değeri düşük kışlık çeşitlerde gövdenin içi doludur ve sert yapılıdırlar. Bu nedenle ot kalitesi ve sindirilebilirliği, dormansi değeri yüksek çeşitlere göre daha düşüktür. En iyi yonca tohumu değerlendirmesi için yonca tohumu çeşitleri arasında verim karşılaştırması yapılması uygun olmaktadır. Ayrıca verim tek kriter olmamalıdır. Ancak karşılaştırma yaparken verim değerlerini de göz ardı edilmemektedir. Çünkü yonca üretirken amacımız mümkün olduğunca fazla miktarda kaliteli yem elde etmek olacaktır.

Yonca tohumu çeşitleri ve özellikleri. Verim değerlendirmesinde yonca tohumu üreticisi firmanın verileri, araştırma sonuçları ve çevrenizdeki üreticilerin aldıkları sonuçlar yardımcı olacaktır. Değerlendirmeleri bu veriler doğrultusunda yapılması uygundur. Bazı yonca tohumu çeşitleri, aynı koşullarda diğerlerine göre daha uzun ekonomik ömre sahiptir. Bazı çeşitler 3 veya 4. yılda verimden düşmeye başlarken bazıları verim düzeyini 5. yılın sonuna kadar koruyabilmektedir. En verimli yonca tohumu araştırması yaparken yonca tohumu çeşitleri için 3. yıl ve sonrasındaki verim değerlerine de göz atın. Çünkü bazı çeşitler genellikle ilk iki yılda iyi performans göstermektedir. Ancak sonraki yıllarda önemli verim kaybı gösterirler. İlk yıllara bakarak yapacağınız seçim sizi en iyi yonca tohumuna götürmeyebilir.

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdi Ara