Yoncada Verim Arttırma Yöntemleri

 Yoncada Verim Arttırma Yöntemleri

Yoncada Verim Arttırma Yöntemleri

Yoncada verim arttırma yöntemleri. Tohumlar tavlı toprağa 1-2 cm derinliğe ekildikten sonra çimlendirme için en az bir ya da iki kez 1-2 saatlik yağmurlama sulama yapılması gerekmektedir. Ekimi ister sonbaharda ister ilkbaharda gerçekleştirilsin, yonca tarlalarında sorunsuz çıkış için çimlendirme aşamasında yağmurlama sulamanın tercih edilmesi gerekmektedir.

Yağmurlama sulama süresini gerekenden uzun tutmak iyi değildir. Toprakta sert bir tabaka oluşturarak yonca tohumu patlamasına, yani çimlenmeye engel olabilmektedir. Bu nedenle sulama süresine dikkat etmek tohumların çimlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Yoncada verim arttırma yöntemleri. Yoğun ve kuvvetli yonca tohumu çıkışı için ekimden önce tohum yatağını iyi hazırlamak gerekmektedir. Toprağı havalandırmak için toprak işleme verimde artış için gerekmektedir. İyi bir tohum yatağı hazırlandıktan sonra tohumu tavlı toprağa ekmek önem taşımaktadır. Yağmurlama sulama süresine dikkat ederek toprakta katman oluşmasına engel olmak tohumların çimlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

İlkbaharda kurulan bir yonca tarlası ilk yıl fazla ürün vermemektedir. Sonbaharda kurulan yoncalık, bir sonraki yaz başından itibaren ürün vermektedir. Ayrıca yonca en yüksek verimi üçüncü yılda vermekte ve daha sonra verim düşmektedir. Bu nedenle yonca, ekim nöbetinde en az 3 yıl kalmaktadır.

Ot verimi, toprağın verimine, gübrelemeye, sulamaya göre değişim göstermektedir. Her biçimden dekara ortalama 1 ton yeşil ot alınabilmektedir. Bunun kuru ot karşılığı 250 kg’dır. Ayrıca sulama koşullarında bir yoncalıktan yılda 1200-1800 kg/da kuru ot alınabilmektedir.

Yoncada verim arttırma yöntemleri. Sulama ile birlikte gübreleme, geleneksel gübrelemeye göre gübre kullanım etkinliğini yüzde 20-50 arttırmaktadır. Tüm sulama sistemleriyle birlikte uygulanabilen gübreleme yoncada en çok toprak altı damla sulama sistemleriyle birlikte verime etki etmektedir. Çünkü yağmurlama sulama ile homojen sulama yapılamadığı gibi homojen gübreleme de mümkün olmayabilmektedir.

Yonca tohumu ekilecek toprak ağır killi bir yapıdaysa, toprağın sıkışmasını önlemek için, ya ekimden 1 yıl önce öncü bitki olarak bir çapa bitkisi yetiştirilmektedir. Ardından bu bitki dekara 3-5 ton hesabı ile ahır gübresi ile gübrelenir, ya da olgunlaşmış ve yanmış olmak koşulu ile 2-3 ton ahır gübresi doğrudan yonca toprağına verilmektedir. Ardından dekara 15-20 kg taban gübresi verilmesi verim açısından önemlidir. Her biçimden sonra üst gübre uygulamakta tavsiye edilmektedir.

 TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

Benzer yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdi Ara