• Doğal Geniş Yapraklı Maydanoz Tohumu - 10 gr

Doğal Geniş Yapraklı Maydanoz Tohumu - 10 gr

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 9,90 TL

  • KDV Hariç: 9,17 TL

Seçenekler:

  

 

Doğal Geniş Yapraklı Maydanoz Tohumu Çeşit Özellikleri Nelerdir ?

Maydanoz bulunduğu yeri 2-3 yıl muhafaza ederse de ömrü 1 veya 2 yıldır. Bitki ikinci yıl hemen generatif faza geçtiği için tohum ekiminden her yıl yenilenmesi önerilir.

Doğal Geniş Yapraklı Maydanoz Tohumunda Toprak Hazırlığı Ve Ekimi Nasıldır?

Yetiştiricilikte tarla seçimi çok önemlidir. Maydanoz üretimi yapılacak tarla tek ve çok yıllık yabancı otlardan mutlaka temiz olmalıdır. Üretim yapılacak tarla mümkünse 1-2 yıl önceden maydanoz üretimine hazırlanmalıdır. Maydanoz üretiminde yabancı ot maliyeti yükseltir ve kaliteyi bozar. Maydanoz, tohumları en zor ve en uzun sürede çimlenen sebzelerdendir. Tohum ekimi m2’ye 1-1.5 gram tohum (1 dekar alana 1-1.5 kg tohum) hesabıyla yapılır. Küçük işletmelerde tavalara genellikle el ile birkaç defada serpme olarak yapılan tohum ekimi büyük işletmelerde düz tarlaya şeritler halinde ve mibzer ile sıravari olarak yapılır. Tohum ekim derinliği 1-1.5 cm’dir. 

 Doğal Geniş Yapraklı Maydanoz Tohumunda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Yapılmalıdır ?

Yapılan bir araştırmada dekardan 2 ton yeşil maydanoz hasat edildiği zaman topraktan kaldırılan besin maddeleri sırasıyla 3 kg N, 0.8 kg P2O5, 2.6 kg K2O, 3.2 kg Ca ve 0.6 kg Mg olarak belirlenmiştir.Maydanoz üretiminde sulama, tohum çimlenme döneminde çok önemlidir. Çimlenmenin oluştuğu ilk üç hafta boyunca yağmurlama sulama yapılmalıdır. Bitkiler 2-3 yapraklı olunca salma sulamada yapılabilir. Sulama mevsim şartlarına göre yapılır, ancak maydanoz aşırı suya hassastır. Su fazla göllenirse bitkiler sararır, suyun tarlada uzun süre kalması durumunda ise ölürler.

 

Doğal Geniş Yapraklı Maydanoz Tohumunda Hasat Ve Verim Nasıldır ?

Maydanozda verim genelde demet olarak belirlenir. Bir yıl boyunca yapılan üretimde m2’den toplam80-100 demet, dekardan da 70-90 bin demet maydanoz alınabilmektedir. Mevsime göre demet kalınlığının farklılığı göz önüne alınırsa 2-4 ton/da verim en ideal verim ortalamasıdır. 

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Benzer Ürünler

Doğal İnce Yapraklı Maydonoz Tohumu - 10 gr
Doğal İnce Yapraklı Maydonoz Tohumu - 25 Adet
Doğal Maydonoz Tohumu - 100 gr

Doğal Maydonoz Tohumu - 100 gr

42,77 TL KDV Hariç: 39,60 TL

Doğal Geniş Yapraklı Maydanoz Tohumu - 1 kg

Doğal Geniş Yapraklı Maydanoz Tohumu - 1 kg

175,37 TL KDV Hariç: 162,38 TL