• Doğal İnce Yapraklı Maydonoz Tohumu - 25 Adet

Doğal İnce Yapraklı Maydonoz Tohumu - 25 Adet

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 7,80 TL

  • KDV Hariç: 7,22 TL

Seçenekler:

  

 

Doğal İnce Yapraklı Maydonoz Tohumu Çeşit Özellikleri Nelerdir ?

Maydonoz bulunduğu yeri 2-3 yıl muhafaza ederse de ömrü 1 veya 2 yıldır. Bitki ikinci yıl hemen generatif faza geçtiği için tohum ekiminden her yıl yenilenmesi önerilir.İnce yapraklı koyu yeşil bir rengi olan bu bitkimiz ortalam 6-10 cm arasında boylanır.

Doğal İnce Yapraklı Maydonoz Tohumunda Toprak Hazırlığı Ve Ekimi Nasıldır?

Yetiştiricilikte tarla seçimi çok önemlidir. Maydonoz üretimi yapılacak tarla tek ve çok yıllık yabancı otlardan mutlaka temiz olmalıdır. Üretim yapılacak tarla mümkünse 1-2 yıl önceden maydonoz üretimine hazırlanmalıdır. Maydonoz üretiminde yabancı ot maliyeti yükseltir ve kaliteyi bozar. Maydonoz, tohumları en zor ve en uzun sürede çimlenen sebzelerdendir. Tohum ekimi m2’ye 1-1.5 gram tohum (1 dekar alana 1-1.5 kg tohum) hesabıyla yapılır. Küçük işletmelerde tavalara genellikle el ile birkaç defada serpme olarak yapılan tohum ekimi büyük işletmelerde düz tarlaya şeritler halinde ve mibzer ile sıravari olarak yapılır. Tohum ekim derinliği 1-1.5 cm’dir. 

 Doğal İnce Yapraklı Maydonoz Tohumunda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Yapılmalıdır ?

Yapılan bir araştırmada dekardan 2 ton yeşil maydonoz hasat edildiği zaman topraktan kaldırılan besin maddeleri sırasıyla 3 kg N, 0.8 kg P2O5, 2.6 kg K2O, 3.2 kg Ca ve 0.6 kg Mg olarak belirlenmiştir.Maydonoz üretiminde sulama, tohum çimlenme döneminde çok önemlidir. Çimlenmenin oluştuğu ilk üç hafta boyunca yağmurlama sulama yapılmalıdır. Bitkiler 2-3 yapraklı olunca salma sulamada yapılabilir. Sulama mevsim şartlarına göre yapılır, ancak maydonoz aşırı suya hassastır. Su fazla göllenirse bitkiler sararır, suyun tarlada uzun süre kalması durumunda ise ölürler.

 

Doğal İnce Yapraklı Maydonoz Tohumunda Hasat Ve Verim Nasıldır ?

Maydonozda verim genelde demet olarak belirlenir. Bir yıl boyunca yapılan üretimde m2’den toplam 80-100 demet, dekardan da 70-90 bin demet maydonoz alınabilmektedir. Mevsime göre demet kalınlığının farklılığı göz önüne alınırsa 2-4 ton/da verim en ideal verim ortalamasıdır. 

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Benzer Ürünler

Doğal Maydonoz Tohumu - 25 Adet Tohum

Doğal Maydonoz Tohumu - 25 Adet Tohum

7,80 TL KDV Hariç: 7,22 TL

Doğal Maydonoz Tohumu - 100 gr

Doğal Maydonoz Tohumu - 100 gr

42,77 TL KDV Hariç: 39,60 TL

Doğal Maydonoz Tohumu - 10 gr

Doğal Maydonoz Tohumu - 10 gr

9,90 TL KDV Hariç: 9,17 TL

Doğal Geniş Yapraklı Maydanoz Tohumu - 100 gr