• Kara Kabak Tohumu - 1 kg

Kara Kabak Tohumu - 1 kg

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 75,60 TL

  • KDV Hariç: 70,00 TL

Seçenekler:

  

 

Kara Kabak Tohumu - 1 Kg Çeşit Özellikleri

Kara kabak meyve büyüklüğü olgunlaştığında 16-18 cm ye ulaşır. Rengi koyu yeşil olup silindirik bir yapıya sahiptir. Yan kolları olmadığından dolayı güçlü bir bitki yapısına sahiptir. Hasadı kolay olup verimi yüksektir.

Kara Kabak Tohumu Yetiştiriciliği

Toprak Hazırlığı: Kara kabak ekiminden önce arazi birkaç kez sürülerek işlenmelidir. Kara kabak tohumu  çok ağır ve kumlu topraklar dışında çoğu toprakta yetiştirilebilir.Ancak verimin yüksek olmasını istiyorsak su tutma kabiliyeti yüksek, mineralce zengin topraklar seçilmelidir.Ayrıca toprak pH ının 6-7 civarında olmasıda bitkinin gelişiminde ayrı bir etken olacaktır.

Ekimi: Kara kabak tohumu ekimi, toprak sıcaklığı 10-12 derece olduğu zamanlarda nemli toprağa ekim işlemi uygulanır. Kara kabak tohumu, önceden bir veya iki kez  sürülerek işlenen toprağa ekim yapılır..Ekim şekli toprağın gücüne göre her ocağa 3-4 arası tohum atılır. Dekara 350-550 gr tohum atılmalıdır.4-5 yapraklı haline gelince seyreltme yapılarak her ocakta bir tane bitki bırakılmalıdır.

Sulama: Kara kabak üretiminde sulamadan ilk döller düşünceye kadar kaçınılmalıdır.İlk meyvelerden sonra düzenli olarak sulamanın yapılması önemlidir..Yaprakların pörsümesinden önce sulama yapılmasına dikkat edilmelidir.

Gübreleme: Kara kabaklar organik değeri yüksek olan  topraktan hoşlanırlar.Buna bağlı olarak ekimden en az birkaç ay önce dekara 4-6 ton iyice yanmış hayvan gübresi ve  8-12 kg azotlu gübre,11-15 kg fosfor, 9-12 kg potasyum, 3-7 kg kireç atılabilir.

Kara Kabak Yetiştiriciliğinde Verim Ve Hasat

Kara kabaklar 10-25 cm arasında olgunluğa ulaştığında hasat edilmelidir.Çiçekleri üzerinde olmalı ve çekirdekleri belirginleşmeden hasat yapılmalıdır.Kabak verimi 3-5 ton arasında farklılıklar göstermektedir

 

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi