İthal Maydanoz Tohumu - 1 kg

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 107,00 TL

  • KDV Hariç: 99,07 TL

Seçenekler:

  

 

EKİMİ NASIL YAPILIR ?

Maydanoz üretimi tohumların doğrudan tarlaya ekilmesi şeklinde yapılır. Üretim bölgenin iklim ve mevsim özelliklerine düz tarlada şeritler halinde yapılır. Özellikle Marmara gibi rutubetli, yağışlı geçen bölgelerde düz tarlada şeritler halinde yapılır.

TOPRAK HAZIRLIĞI EKİM VE DİKİMİ


Üretim yapılacak tarla mümkünse 1-2 yıl önceden maydanoz üretimine hazırlanmalıdır. Maydanoz üretiminde yabancı ot maliyeti yükseltir ve kaliteyi bozar. Bunu engellemek için tarla ekim tarihinden 1-2 ay önce dekara 3-5 ton çiftlik gübresi ile gübrelenir ve derince sürülür.

TOHUM EKİMİ NASIL YAPILMALIDIR ?

Tohum ekimi m2’ye 1-1.5 gram tohum (1 dekar alana 1-1.5 kg tohum) hesabıyla yapılır. Küçük işletmelerde tavalara genellikle el ile birkaç defada serpme olarak yapılan tohum ekimi büyük işletmelerde düz tarlaya şeritler halinde ve mibzer ile sıralı olarak yapılır. Tohum ekim derinliği 1-1.5 cm’dir. Ticari üretim yapılan bölgelerde buğday mibzerleri maydanoz ekimi içinde kullanılabilir. 

EKİM NE ZAMAN YAPILMALIDIR ?

Tohum ekimi sırasında toprak tavının yeterli olmasına özen gösterilmelidir. En ideal tohum ekim zamanı Ege bölgesinde Mart ayının ilk haftasıdır. Tohum ekiminden yaklaşık 20-25 gün sonra çimlenme ve çıkış başlar. 


SULAMA NASIL YAPILIR ?


Maydanoz üretiminde sulama, tohum çimlenme döneminde çok önemlidir. Çimlenmenin oluştuğu ilk üç hafta boyunca yağmurlama sulama yapılmalıdır. Bitkiler 2-3 yapraklı olunca salma sulamada yapılabilir. Sulama mevsim şartlarına göre yapılır, ancak maydanoz aşırı suya hassastır. Su fazla göllenirse bitkiler sararır, suyun tarlada uzun 
süre kalması durumunda ise ölürler.


GÜBRELEME NASIL YAPILIR

Temel gübreleme çiftlik gübresi ile birlikte yapılır ve buna ilave olarak her biçimden sonra dekara 3-5 kg saf azot uygulaması son baharda yapılmalıdır. 


HASAT NASIL YAPILIR ?
Hasat sabahın erken saatlerinde ve bitkilerin toprağın 1-2 cm üzerinden biçilmesi suretiyle yapılır. 
İlk biçimden 20-25 gün sonra ikinci biçim yapılır. Yılda 6-7 biçim yapılır. Her biçimden sonra azotlu gübre verilmeli ve sulama yapılmalıdır. 

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Benzer Ürünler

İri Yaprak Maydonoz Tohumu - 25 Adet

İri Yaprak Maydonoz Tohumu - 25 Adet

7,80 TL KDV Hariç: 7,22 TL

İnce Yapraklı Maydonoz Tohumu - 25 Adet

İnce Yapraklı Maydonoz Tohumu - 25 Adet

7,80 TL KDV Hariç: 7,22 TL

İthal Maydanoz Tohumu - 25 Adet

İthal Maydanoz Tohumu - 25 Adet

4,54 TL KDV Hariç: 4,20 TL

Maydanoz Tohumu D'Giant İtaliana - 25 Adet

Maydanoz Tohumu D'Giant İtaliana - 25 Adet

7,80 TL KDV Hariç: 7,22 TL