• Sakız Kabak Tohumu - 25 Adet

Sakız Kabak Tohumu - 25 Adet

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 7,80 TL

  • KDV Hariç: 7,22 TL

Seçenekler:

  

 

BAHÇEDE  SAKIZ KABAK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Bahçemizde  sakız kabak tohumu yetiştirmek için öncelikle ekim yapacağımız toprağı hazırlamamız gerekiyor. İlk olarak yabancı otları tohum ekeceğimiz alandan temizleyerek başlıyoruz. Daha sonra toprağımızı çapalayarak  havalandırıyoruz ki bu bitkimizin iyi gelişim göstermesi için oldukça önemlidir. Çapa yaptığımız toprağı 6 ila 7 gün bekletiyoruz ve böylece toprağımız  sakız kabak tohumu ekimine hazır hale geliyor. Hazır olan toprağımıza aşağıdaki bilgilere göre ekim yapabiliriz.

 Sakız kabak tohumlarımızı ekmeden önce kısa bir süre suda bekletmemiz veya tohumlarımızı fısfıs yardımı ile nemlendirmemiz çimlenme hızlarını ve yüzdelerini arttıracaktır. Tohumlarımızı hazır olan toprağımıza ektikten sonra yapmamız gereken düzenli olarak nemlendirmemizdir. Artık bahçemizde sağlıklı sebze yetiştirmenin tadını çıkarabiliriz.

Ekim zamanımız         : Nisan – Mayıs

Ekim derinliğimiz       : 3 ila 5 cm

Sıra arası mesafemiz : 60 ila 80 cm

Sıra üzeri mesafemiz : 50 ila 60 cm

 Sakız kabak yetiştirilen bahçeden bir görünüm

 

EVDE, BALKONDA ve SAKSIDA  SAKIZ KABAK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Evimizde sebze yetiştirmek artık çok kolay. Öncelikle saksımızı hazırlamak ile başlayabiliriz. Altı tabaklı saksımızı alırız daha sonra saksımızın içerisine (saksımızın büyüklüğüne göre) 2 ila 3 cm yüksekliğinde çakıl taşlarını doldururuz, çakıl taşının üzerinede sadece torf (çiçek toprağı) veya imkanımız varsa toprak ile torfu (çiçek toprağı)  karıştırırız ve saksımızın içerisine doldururuz. Hazırlamış olduğumuz saksımız artık  sakız kabak tohumlarımızın ekimi için hazırdır.

Ekimden önce nemlendirdiğimiz  sakız kabak tohumlarını hazır olan saksımızın toprağına tohum büyüklüğünün 2 – 3 katı derinliğinde ekiyoruz ve üzerlerini de en fazla 1 cm yüksekliğinde toprağımızla örtüyoruz. Son olarak toprağımızı gün içerisinden bir vakit seçip hergün seçtiğimiz vakitte fısfıs yardımı ile nemlendiriyoruz (aşırı nemlendirme yaptığımızda tohumlarımızın çürüyeceğini unutmamalıyız). Artık saksımızı gün ışığını görebilecek bir yere koyup evimizde sağlıklı  sakız kabak yetiştirmenin tadını çıkarabiliriz.

 

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Benzer Ürünler

Yerli Beyaz Kabak Tohumu - 100 gr

Yerli Beyaz Kabak Tohumu - 100 gr

25,00 TL KDV Hariç: 23,15 TL

Doğal Beyaz Kabak Tohumu - 1 kg

Doğal Beyaz Kabak Tohumu - 1 kg

215,15 TL KDV Hariç: 199,21 TL

Sofralık Kolsuz Beyaz Kabak Tohumu - 10 gr

Sofralık Kolsuz Beyaz Kabak Tohumu - 10 gr

7,90 TL KDV Hariç: 7,31 TL

Uzun Kabak Tohumu - 10 Gr

Uzun Kabak Tohumu - 10 Gr

7,90 TL KDV Hariç: 7,31 TL