• Turuncu Balkabağı Tohumu - 25 Adet

Turuncu Balkabağı Tohumu - 25 Adet

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 7,80 TL

  • KDV Hariç: 7,22 TL

Seçenekler:

  

 

BAHÇEDE TURUNCU BALKABAĞIYETİŞTİRİCİLİĞİ

Bahçemizde  sarı balkabağı tohumu yetiştirmek için öncelikle ekim yapacağımız toprağı hazırlamamız gerekiyor. İlk olarak yabancı otları tohum ekeceğimiz alandan temizleyerek başlıyoruz. Daha sonra toprağımızı çapalayarak  havalandırıyoruz ki bu bitkimizin iyi gelişim göstermesi için oldukça önemlidir. Çapa yaptığımız toprağı 6 ila 7 gün bekletiyoruz ve böylece toprağımız  sarı balkabağı tohumu ekimine hazır hale geliyor. Hazır olan toprağımıza aşağıdaki bilgilere göre ekim yapabiliriz.

 Sarı balkabağı tohumlarımızı ekmeden önce kısa bir süre suda bekletmemiz veya tohumlarımızı fısfıs yardımı ile nemlendirmemiz çimlenme hızlarını ve yüzdelerini arttıracaktır. Tohumlarımızı hazır olan toprağımıza ektikten sonra yapmamız gereken düzenli olarak nemlendirmemizdir. Artık bahçemizde sağlıklı sebze yetiştirmenin tadını çıkarabiliriz.

Ekim zamanımız         : Nisan - Mayıs

Ekim derinliğimiz       : 3 ila 5 cm

Sıra arası mesafemiz : 60 ila 80 cm

Sıra üzeri mesafemiz : 50 ila 60 cm

 

EVDE, BALKONDA ve SAKSIDA SARI BALKABAĞI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Evimizde sebze yetiştirmek artık çok kolay. Öncelikle saksımızı hazırlamak ile başlayabiliriz. Altı tabaklı saksımızı alırız daha sonra saksımızın içerisine (saksımızın büyüklüğüne göre) 2 ila 3 cm yüksekliğinde çakıl taşlarını doldururuz, çakıl taşının üzerinede sadece torf (çiçek toprağı) veya imkanımız varsa toprak ile torfu (çiçek toprağı)  karıştırırız ve saksımızın içerisine doldururuz. Hazırlamış olduğumuz saksımız artık  sarı balkabağı tohumlarımızın ekimi için hazırdır.

Ekimden önce nemlendirdiğimiz  sarı balkabağı tohumlarını hazır olan saksımızın toprağına tohum büyüklüğünün 2 – 3 katı derinliğinde ekiyoruz ve üzerlerini de en fazla 1 cm yüksekliğinde toprağımızla örtüyoruz. Son olarak toprağımızı gün içerisinden bir vakit seçip hergün seçtiğimiz vakitte fısfıs yardımı ile nemlendiriyoruz (aşırı nemlendirme yaptığımızda tohumlarımızın çürüyeceğini unutmamalıyız). Artık saksımızı gün ışığını görebilecek bir yere koyup evimizde sağlıklı  sarı balkabağı yetiştirmenin tadını çıkarabiliriz.

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Benzer Ürünler

Kestane Balkabağı Tohumu - 25 adet

Kestane Balkabağı Tohumu - 25 adet

7,80 TL KDV Hariç: 7,22 TL

Kestane Balkabağı Tohumu - 1 kg

Kestane Balkabağı Tohumu - 1 kg

132,00 TL KDV Hariç: 122,22 TL

Balkabağı Tohumu Amerikan Beyaz - 100 gr

Balkabağı Tohumu Amerikan Beyaz - 100 gr

26,90 TL KDV Hariç: 24,91 TL

Balkabağı Tohumu Dev Beyaz - 1 kg

Balkabağı Tohumu Dev Beyaz - 1 kg

138,90 TL KDV Hariç: 128,61 TL