Un Güvesi Feromonu

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 41,30 TL

  • KDV Hariç: 35,00 TL

Seçenekler:

  

Un Güvesi Feromonu
1 adet feromon içerir.
Güve çeşitleri oldukça fazladır. Evlerde en sık görülen güve çeşitleri arasında bulunan un güvesi (Pyralis farinalis), diğer güvelere göre daha koyu renkli, kırmızımsı ve ergindir. Un güvesi un ve undan yapılan hububatlarla ve tahıl ürünleriyle beslendiği için bu ismi almıştır. Bu ürünlerin yanında bisküvi, kuru sebze, kuru meyve ve makarna da sevdikleri yiyeceklerdir.
Özellikleri: Boyu 10-12 mm’dir. Ön kanatlarının ucunda ve sonunda zikzak şeklinde izler bulunur. Ön kanatlarıyla arka kanatları saçaklıdır. Larvası grimsi beyaz renklidir. Diğer güvelerden farklı olarak vücudu larva dönemindeyken kıllarla kaplanmaya başlar. Ortalama ömürleri bir haftadır. Un Güvesinin Hayat Hikâyesi Ergin dişi un güveleri yaşadıkları bir hafta içinde gıda maddelerinin içine 200 ile 400 arasında yumurta bırakırlar. Larva hayatının kısa süreceğinin bilincinde olacak ki, yumurtadan çıkar çıkmaz beslenmeye başlar. Olgunlaşınca da kokon (düz kanatlıların gelişim evrelerinde içine yumurtalarını bıraktıkları süngerimsi yapı) örerek pupa olur. Güve kelebeğinin gelişim süresi uygun koşullarda yaklaşık 6 ila 9 haftadır.
Zararları: Un güvesi, evlerdeki unla, unlu gıdalarla ve tahıl ürünleriyle beslendiğinden ürün kaybı yaratır. Bu gıdaların üzerinde kalıntılar bıraktığından, besinlerin niteliğinde bozulmaya yol açar. Bu bozulmalar gıda ürünlerinin kokması ve çürümesi şeklinde olur
Kullanımı: Zararlıların türemesinden önce kurulması tavsiye edilir bu sayede üremeden önce zararlılarla mücadele edilebilir.Feromon emdirilmiş kapsülün dozu da zararlı miktarına göre artırılıp azaltılmalıdır.Kapsül uygun yere asılarak kontrol edilmelidir.
Not:Feromon erkek türü böceklerin dişi türünü bulmasını sağlayan salgı.
 

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Benzer Ürünler

Doğu Meyve Güvesi Feromonu

Doğu Meyve Güvesi Feromonu

38,94 TL KDV Hariç: 33,00 TL

Zeytin Çiçek Sap Sokanı Feromonu

Zeytin Çiçek Sap Sokanı Feromonu

47,20 TL KDV Hariç: 40,00 TL

Pamuk Böceği Yapışkan Tuzağı

Pamuk Böceği Yapışkan Tuzağı

90,86 TL KDV Hariç: 77,00 TL

Dalkıran Böceği Feromon Tuzağı

Dalkıran Böceği Feromon Tuzağı

265,50 TL KDV Hariç: 225,00 TL