• Uzun Karpuz Tohumu - 25 Adet Tohum

Uzun Karpuz Tohumu - 25 Adet Tohum

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 7,80 TL

  • KDV Hariç: 7,22 TL

Seçenekler:

  

BAHÇEDE UZUN KARPUZ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Bahçemizde uzun  karpuz   tohumu yetiştirmek için öncelikle ekim yapacağımız toprağı hazırlamamız gerekiyor. İlk olarak yabancı otları tohum ekeceğimiz alandan temizleyerek başlıyoruz. Daha sonra toprağımızı çapalayarak  havalandırıyoruz ki bu bitkimizin iyi gelişim göstermesi için oldukça önemlidir. Çapa yaptığımız toprağı 6 ila 7 gün bekletiyoruz ve böylece toprağımız uzun  karpuz   tohumu ekimine hazır hale geliyor. Hazır olan toprağımıza aşağıdaki bilgilere göre ekim yapabiliriz.

Uzun  karpuz   tohumlarımızı ekmeden önce kısa bir süre suda bekletmemiz veya tohumlarımızı fısfıs yardımı ile nemlendirmemiz çimlenme hızlarını ve yüzdelerini arttıracaktır. Tohumlarımızı hazır olan toprağımıza ektikten sonra yapmamız gereken düzenli olarak nemlendirmemizdir. Artık bahçemizde sağlıklı sebze yetiştirmenin tadını çıkarabiliriz.

Ekim zamanımız         : Nisan – Mayıs  

Ekim derinliğimiz       : 3 ila 6 cm

Sıra arası mesafemiz : 150 ila 200 cm

Sıra üzeri mesafemiz : 50 ila 75 cm

 

EVDE, BALKONDA ve SAKSIDA UZUN KARPUZ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Evimizde sebze yetiştirmek artık çok kolay. Öncelikle saksımızı hazırlamak ile başlayabiliriz. Altı tabaklı saksımızı alırız daha sonra saksımızın içerisine (saksımızın büyüklüğüne göre) 2 ila 3 cm yüksekliğinde çakıl taşlarını doldururuz, çakıl taşının üzerinede sadece torf (çiçek toprağı) veya imkanımız varsa toprak ile torfu (çiçek toprağı)  karıştırırız ve saksımızın içerisine doldururuz. Hazırlamış olduğumuz saksımız artık uzun  karpuz   tohumlarımızın ekimi için hazırdır.

Ekimden önce nemlendirdiğimiz uzun  karpuz   tohumlarını hazır olan saksımızın toprağına tohum büyüklüğünün 2 – 3 katı derinliğinde ekiyoruz ve üzerlerini de en fazla 1 cm yüksekliğinde toprağımızla örtüyoruz. Son olarak toprağımızı gün içerisinden bir vakit seçip hergün seçtiğimiz vakitte fısfıs yardımı ile nemlendiriyoruz (aşırı nemlendirme yaptığımızda tohumlarımızın çürüyeceğini unutmamalıyız). Artık saksımızı gün ışığını görebilecek bir yere koyup evimizde sağlıklı uzun  karpuz   yetiştirmenin tadını çıkarabiliriz.

Ortalama uzun  karpuz   fidesinden ….. meyve alınır.

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Benzer Ürünler

Karpuz Tohumu İthal Crimson Sweet - 100 gr

Karpuz Tohumu İthal Crimson Sweet - 100 gr

59,90 TL KDV Hariç: 55,46 TL

Karpuz Tohumu Crimson Sweet - 500 Gr

Karpuz Tohumu Crimson Sweet - 500 Gr

144,90 TL KDV Hariç: 134,17 TL

Karpuz Tohumu Crimson Sweet - 25 Adet

Karpuz Tohumu Crimson Sweet - 25 Adet

7,80 TL KDV Hariç: 7,22 TL

Karpuz Tohumu İthal Crimson Sweet - 10 gr

Karpuz Tohumu İthal Crimson Sweet - 10 gr

7,90 TL KDV Hariç: 7,31 TL