Yerli Bamya Tohumu - 25 Adet

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 7,80 TL

  • KDV Hariç: 7,22 TL

Seçenekler:

  

BAHÇEDE YERLİ BAMYA YETİŞTİRİCİLİĞİ

Bahçemizde  yerli bamya tohumu yetiştirmek için öncelikle ekim yapacağımız toprağı hazırlamamız gerekiyor. İlk olarak yabancı otları tohum ekeceğimiz alandan temizleyerek başlıyoruz. Daha sonra toprağımızı çapalayarak  havalandırıyoruz ki bu bitkimizin iyi gelişim göstermesi için oldukça önemlidir. Çapa yaptığımız toprağı 6 ila 7 gün bekletiyoruz ve böylece toprağımız  yerli bamya tohumu ekimine hazır hale geliyor. Hazır olan toprağımıza aşağıdaki bilgilere göre ekim yapabiliriz.

 Yerli bamya tohumlarımızı ekmeden önce kısa bir süre suda bekletmemiz veya tohumlarımızı fısfıs yardımı ile nemlendirmemiz çimlenme hızlarını ve yüzdelerini arttıracaktır. Tohumlarımızı hazır olan toprağımıza ektikten sonra yapmamız gereken düzenli olarak nemlendirmemizdir. Artık bahçemizde sağlıklı sebze yetiştirmenin tadını çıkarabiliriz.

Ekim zamanımız         : Nisan - Mayıs

Ekim derinliğimiz       : 2 ila 3 cm

Sıra arası mesafemiz : 35 ila 45 cm

Sıra üzeri mesafemiz : 10 ila 20 cm

 

EVDE, BALKONDA ve SAKSIDA YERLİ BAMYA YETİŞTİRİCİLİĞİ

Evimizde sebze yetiştirmek artık çok kolay. Öncelikle saksımızı hazırlamak ile başlayabiliriz. Altı tabaklı saksımızı alırız daha sonra saksımızın içerisine (saksımızın büyüklüğüne göre) 2 ila 3 cm yüksekliğinde çakıl taşlarını doldururuz, çakıl taşının üzerinede sadece torf (çiçek toprağı) veya imkanımız varsa toprak ile torfu (çiçek toprağı)  karıştırırız ve saksımızın içerisine doldururuz. Hazırlamış olduğumuz saksımız artık  yerli bamya tohumlarımızın ekimi için hazırdır.

Ekimden önce nemlendirdiğimiz  yerli bamya tohumlarını hazır olan saksımızın toprağına tohum büyüklüğünün 2 – 3 katı derinliğinde ekiyoruz ve üzerlerini de en fazla 1 cm yüksekliğinde toprağımızla örtüyoruz. Son olarak toprağımızı gün içerisinden bir vakit seçip hergün seçtiğimiz vakitte fısfıs yardımı ile nemlendiriyoruz (aşırı nemlendirme yaptığımızda tohumlarımızın çürüyeceğini unutmamalıyız). Artık saksımızı gün ışığını görebilecek bir yere koyup evimizde sağlıklı  yerli bamya yetiştirmenin tadını çıkarabiliriz.

 

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Benzer Ürünler

Standart Bamya Tohumu - 25 Adet

Standart Bamya Tohumu - 25 Adet

7,80 TL KDV Hariç: 7,22 TL

Bamya Tohumu Okra - 100 gr

Bamya Tohumu Okra - 100 gr

24,30 TL KDV Hariç: 22,50 TL

Bamya Tohumu Okra - 1 kg

Bamya Tohumu Okra - 1 kg

136,00 TL KDV Hariç: 125,93 TL

Ege Kınalı Bamya Tohumu - 100 gr

Ege Kınalı Bamya Tohumu - 100 gr

26,28 TL KDV Hariç: 24,33 TL