Yerli Ispanak Tohumu - 25 Adet

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 7,80 TL

  • KDV Hariç: 7,22 TL

Seçenekler:

  

BAHÇEDE  YERLİ ISPANAK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Bahçemizde  yerli ıspanak tohumu yetiştirmek için öncelikle ekim yapacağımız toprağı hazırlamamız gerekiyor. İlk olarak yabancı otları tohum ekeceğimiz alandan temizleyerek başlıyoruz. Daha sonra toprağımızı çapalayarak  havalandırıyoruz ki bu bitkimizin iyi gelişim göstermesi için oldukça önemlidir. Çapa yaptığımız toprağı 6 ila 7 gün bekletiyoruz ve böylece toprağımız  yerli ıspanak tohumu ekimine hazır hale geliyor. Hazır olan toprağımıza aşağıdaki bilgilere göre ekim yapabiliriz.

 Yerli ıspanak tohumlarımızı ekmeden önce kısa bir süre suda bekletmemiz veya tohumlarımızı fısfıs yardımı ile nemlendirmemiz çimlenme hızlarını ve yüzdelerini arttıracaktır. Tohumlarımızı hazır olan toprağımıza ektikten sonra yapmamız gereken düzenli olarak nemlendirmemizdir. Artık bahçemizde sağlıklı sebze yetiştirmenin tadını çıkarabiliriz.

Ekim zamanımız         : Eylül – Ağustos

Ekim derinliğimiz       : 1 ila 1.5 cm

Sıra arası mesafemiz : 15 ila 20 cm

Sıra üzeri mesafemiz : 2 ila 3 cm

 

EVDE, BALKONDA ve SAKSIDA  YERLİ ISPANAK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Evimizde sebze yetiştirmek artık çok kolay. Öncelikle saksımızı hazırlamak ile başlayabiliriz. Altı tabaklı saksımızı alırız daha sonra saksımızın içerisine (saksımızın büyüklüğüne göre) 2 ila 3 cm yüksekliğinde çakıl taşlarını doldururuz, çakıl taşının üzerinede sadece torf (çiçek toprağı) veya imkanımız varsa toprak ile torfu (çiçek toprağı)  karıştırırız ve saksımızın içerisine doldururuz. Hazırlamış olduğumuz saksımız artık  yerli ıspanak tohumlarımızın ekimi için hazırdır.

Ekimden önce nemlendirdiğimiz  yerli ıspanak tohumlarını hazır olan saksımızın toprağına tohum büyüklüğünün 2 – 3 katı derinliğinde ekiyoruz ve üzerlerini de en fazla 1 cm yüksekliğinde toprağımızla örtüyoruz. Son olarak toprağımızı gün içerisinden bir vakit seçip hergün seçtiğimiz vakitte fısfıs yardımı ile nemlendiriyoruz (aşırı nemlendirme yaptığımızda tohumlarımızın çürüyeceğini unutmamalıyız). Artık saksımızı gün ışığını görebilecek bir yere koyup evimizde sağlıklı  yerli ıspanak yetiştirmenin tadını çıkarabiliriz.

 

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Benzer Ürünler

Matador Ispanak Tohumu - 100 gr

Matador Ispanak Tohumu - 100 gr

23,40 TL KDV Hariç: 21,67 TL

Matador Ispanak Tohumu - 10 gr

Matador Ispanak Tohumu - 10 gr

7,90 TL KDV Hariç: 7,31 TL

Yerli Ispanak Tohumu - 1 kg

Yerli Ispanak Tohumu - 1 kg

90,00 TL KDV Hariç: 83,33 TL

Hibrit Ispanak Tohumu - PYTHON RZ F1- 1.000.000 Adet Tohum